Kościół św. Jakuba Apostoła w Dobrosołowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Jakuba Apostoła
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dobrosołowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jakuba Apostoła w Dobrosołowie

Wezwanie

św. Jakuba Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

25 lipca

Położenie na mapie gminy Kazimierz Biskupi
Mapa konturowa gminy Kazimierz Biskupi, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa konturowa powiatu konińskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Apostoła”
Ziemia52°20′33,5″N 18°04′12,6″E/52,342639 18,070167

Kościół świętego Jakuba Apostoła w Dobrosołowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat kleczewski archdiecezji gnieźnieńskiej).

Jest to świątynia wzniesiona na miejscu wcześniejszego, XVI-wiecznego zabytkowego drewnianego kościoła, który został zniszczony przez pożar w 2001 roku. W dniu 28 lipca 2002 roku biskup Bronisław Dembowski wmurował kamień węgielny przywieziony z Ziemi Świętej w mury budującej się świątyni. Projekt nowego kościoła został opracowany przez architekt Agnieszkę Wiśniewską z Konina. Jego budowa zakończyła się w październiku 2003 roku. Świątynia została zbudowana z cegły klinkierowej, jest orientowana, jednonawowa, wzniesiona na planie prostokąta z węższym i niższym prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Od strony północnej jest umieszczona zakrystia, od zachodniej znajdują się: kruchta i wieża z latarnią. Kościół nakryty jest dachem dwuspadowm. Wnętrze świątyni jest dość surowe w wystroju, w ołtarzu głównym jest usytuowany obraz patrona kościoła św. Jakuba, natomiast w ołtarzach bocznych są umieszczone obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i św. Barbary. Budowla została konsekrowana w dniu 17 października 2004 roku przez arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. Z dawnego wyposażenia spalonej świątyni zachowały się m.in. tabernakulum i figura Chrystusa Frasobliwego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dobrosołowo, par. pw. św. Jakuba Ap.. archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 2023-02-17].