Kościół św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach (powiat pszczyński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach
Distinctive emblem for cultural property.svg 455/65 z dnia 14.12.1965[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Pawłowice
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Parafia św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach Śląskich
Wezwanie św. Jan Chrzciciel
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Kościół św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach
Kościół św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach
Kościół św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach
Ziemia49°57′37,81″N 18°43′10,79″E/49,960503 18,719664

Kościół św. Jana Chrzcicielarzymskokatolicki kościół parafialny w Pawłowicach w powiecie pszczyńskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przypuszcza się, że pierwszy drewniany kościół został wybudowany między XIII a XIV wiekiem. Według niektórych historyków sztuki rozebrano go w 1611 roku i przeniesiono do Golasowic, gdzie spłonął w 1974 roku.

Budowę nowego murowanego kościoła zawdzięcza się staraniom pochodzącego z Pawłowic biskupa ołomunieckiego ks. Stanisława Pawłowskiego. 16 czerwca 1594 przyszli inwestorzy kościoła zostali wezwani przez biskupa Stanisława do zgromadzenia potrzebnych materiałów na budowę, którą planowano rozpocząć wiosną następnego roku. Prace budowlane zakończono w 1596 roku. 31 lipca lub 1 sierpnia bp S. Pawłowski poświęcił nowy kościół, który otrzymał wezwanie Św. Jana Baptysty. Konsekrację przeprowadzono jednak dopiero w 1696 roku.

W 1788 roku proboszczem został ks. Karol von Kloch. Jego staraniem wybudowano nowe probostwo, którego budowę ukończono w 1830 roku. Kolejne probostwo budowano w latach 1906/7.

W marcu 1945 roku wycofujący się niemiecki oddział wysadził w powietrze kościół. Ocalało jedynie prezbiterium wraz z XVI-wieczną polichromią przedstawiającą fundatorów kościoła – księcia cieszyńskiego Adama Wacława i księcia biskupa Stanisława Pawłowskiego. W Wielkanoc 1 kwietnia tego samego roku w ruinach kościoła została odprawiona Msza św. W latach 1945-1946 kościół odbudowano, ale bez wieży. Podczas wysadzenia wieży w 1945 roku zniszczone zostały znajdujące się w niej 3 dzwony. Z pozostałego po nich materiału wykonano nowe dzwony, które zawieszono na konstrukcji zbudowanej za ogrodzeniem cmentarza. W 1993 roku, kiedy proboszczem był ks. Gerard Wochnik odbudowano wieżę. Obraz w głównym ołtarzu został uszkodzony w czasie wojny, na jego miejscu umieszczony nowy, przedstawiający chrzest Jezusa, obraz autorstwa malarza z Pawłowic Wiktora Barczyńskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]