Kościół św. Marii Magdaleny we Włókach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Marii Magdaleny we Włókach
A/777 z 8.06.1955[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Włóki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Królowej Polski we Włókach

Wezwanie

św. Marii Magdaleny

Wspomnienie liturgiczne

22 lipca

Położenie na mapie gminy Dobrcz
Mapa konturowa gminy Dobrcz, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Marii Magdaleny we Włókach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Marii Magdaleny we Włókach”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Marii Magdaleny we Włókach”
Położenie na mapie powiatu bydgoskiego
Mapa konturowa powiatu bydgoskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Marii Magdaleny we Włókach”
Ziemia53°14′37,8″N 18°12′11,9″E/53,243833 18,203306

Kościół świętej Marii Magdaleny we Włókachrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Matki Bożej Królowej Polski we Włókach (dekanat Osielsko diecezji bydgoskiej).

Świątynia powstała w 1699 roku. Ufundowana została przez opata cystersów z Koronowa – Ignacego Gnińskiego. Jest to zabytek klasy „0”. W świątyni są organizowane koncerty. W 2018 roku kościół został poddany restauracji.

Budowla jest drewniana, wzniesiona została w konstrukcji zrębowej. Świątynia jest orientowana i reprezentuje styl barokowy. Jej prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest trójbocznie, z boku znajduje się zakrystia. Z boku nawy jest umieszczona kruchta. Od frontu znajduje się wieża zbudowana w konstrukcji słupowo – ramowej, w górnej części jest węższa, w przyziemiu wieży znajduje się kruchta. Wieżę zwieńcza gontowy dach namiotowy. Budowlę nakrywa dach dwukalenicowy, pokryty gontem. Wnętrze nakryte jest stropem płaskim, obejmującym nawę i prezbiterium. Chór muzyczny jest podparty dwoma drewnianymi słupami i posiada prostą linię parapetu. Prospekt organowy o 6 głosach powstał około 1733 roku, ufundował go konsul Abraham Kaniński. Prospekt jest przykładem stylu barokowego. Podłoga została wykonana z drewna. Wnętrze charakteryzuje się skromną polichromią. Na ścianie umieszczone są wizerunki świętych: Bernarda i Małgorzaty ze smokiem. Ołtarz główny pochodzi z XIX wieku. Dwa ołtarze boczne reprezentują styl barokowy, jeden powstał w latach 1650–80, natomiast drugi jest datowany na około 1700 rok. Ambona, także w stylu barokowym, pochodzi z około połowy XVIII wieku[2]. Przy kościele znajduje się jeden z cmentarzy parafialnych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. kujawsko-pomorskiego. [dostęp 2022-01-25].
  2. Włóki. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2022-02-19].
  3. Cmentarze Parafialne we Włókach i Kozielcu [online], cmentarnik.net [dostęp 2023-02-20].