Kościół św. Mateusza Apostoła w Lubstówku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Mateusza Apostoła
1033/Wlkp/A z 29.06.1960 i z 29.06.2017[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lubstówek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Mateusza Apostoła w Lubstówku

Wezwanie

św. Mateusza Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

21 września

Położenie na mapie gminy Sompolno
Mapa konturowa gminy Sompolno, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mateusza Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mateusza Apostoła”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mateusza Apostoła”
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa konturowa powiatu konińskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mateusza Apostoła”
Ziemia52°20′06,5″N 18°26′21,8″E/52,335139 18,439389

Kościół świętego Mateusza Apostoła w Lubstówkurzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat sompoleński diecezji włocławskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1639 roku. Ufundowana została przez wojską kaliską Magdalenę i Aleksandra Głębockiego archidiakona gnieźnieńskiego. Rozbudowana została o wieżę w 1743 roku. Remontowana była w XIX wieku i w 1971 roku. W 1992 roku za prace konserwacyjne w latach 80. XX wieku i opiekę nad kościołem, została przyznana nagroda dla parafii przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Budowla jest drewniana, jednonawowa, posiada konstrukcję zrębową. Świątynia jest orientowana, wybudowana została w stylu charakterystycznego dla odmiany wielkopolskiego kościoła późnogotyckiego. Jej prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest trójbocznie (na zewnątrz znajduje się barokowy krucyfiks), z boku jest umieszczona zakrystia. Z przodu znajduje się niska kwadratowa wieża, mieszcząca kruchtę w przyziemiu. Wieżę zwieńcza gontowy dach namiotowy z krzyżem. Budowlę nakrywa wysoki dach jednokalenicowy, pokryty gontem, tworzący wydatny okap nad prezbiterium. W środkowej części znajduje się sześciokątna wieżyczka na sygnaturkę, nakryta blaszanym cebulastym dachem hełmowym z latarnią. Wnętrze nakrywa płaski strop obejmujący nawę i prezbiterium. Na belce tęczowej są umieszczone rzeźby i krucyfiks z 1 połowy XVII wieku. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami z parapetem z niewielką wystawką prostokątną w części centralnej i z prospektem organowym. Wyposażenie reprezentuje styl wczesnobarokowy z 1 połowy XVII wieku, należą do niego: ołtarz główny i dwa ołtarze boczne. Drzwi wejściowe do świątyni posiadają okucia w formie liści. Ogrodzenie zostało wykonane ze sztachet drewnianych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-05-06].
  2. Lubstówek. Koscioły drewniane w Polsce. [dostęp 2021-05-06]. (pol.).