Przejdź do zawartości

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Młyńczyskach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Stanisława Biskupa
i Męczennika
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Młyńczyska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława Biskupa Męczennika w Młyńczyskach

Wezwanie

św. Stanisława Biskupa

Wspomnienie liturgiczne

8 maja

Położenie na mapie gminy Łukowica
Mapa konturowa gminy Łukowica, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupai Męczennika”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupai Męczennika”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupai Męczennika”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupai Męczennika”
Ziemia49°37′33,2″N 20°24′31,8″E/49,625889 20,408833

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Młyńczyskach – murowana świątynia rzymskokatolicka w miejscowości Młyńczyska w powiecie limanowskim, będąca kościołem parafialnym miejscowej parafii.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początkowo wierni parafii w Młyńczyskach gromadzili się w drewnianym kościele, jednak szybko okazał się on niewystarczający dla dynamicznie rozwijającej się społeczności. W latach 1982–1984 wzniesiono więc nową świątynię murowaną. 16 czerwca 1996 kościół został poświęcony przez biskupa Józefa Życińskiego.

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Młyńczyskach jest przykładem nowoczesnej architektury sakralnej. Jego front zdobią ceremonialne schody, w których niszy umieszczono posąg Matki Bożej z Dzieciątkiem, oraz wysoka ostrosłupowa wieża, pełniąca funkcję dzwonnicy. Dach kościoła pokryty jest blachą.

Wnętrze

[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie wnętrze świątyni urządzono prosto – pomalowane zostało ono na biało i wykończone w drewnie.

W ołtarzu głównym umieszczono wizerunek Oblicze Chrystusa Przemienionego, który otacza metalowa cierniowa korona. Z obu jego stron umieszczono kolejne obrazy: Święty Stanisław i uzdrowienie Piotrowina oraz Matka Boża Nieustającej Pomocy.

W 2013 roku wnętrze kościoła wyremontowano. Zmianie uległ wygląd ołtarza – usunięto Oblicze Chrystusa Przemienionego, który został zastąpiony trzymetrową figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. Obraz Matka Boża Nieustającej Pomocy został przeniesiony do nowego ołtarza bocznego w nawie głównej, a na jego miejscu umieszczono Matkę Bożą Siedmiu Boleści, pochodzącą z ołtarza głównego starego kościoła. Po drugiej stronie nawy umieszczono obraz Jezus Miłosierny.

Na ścianach wiszą stacje Drogi Krzyżowej, zaprojektowane i wykonane przez miejscowego artystę Stanisława Tokarczyka[1], absolwenta szkoły artystycznej im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Kościół św. Stanisława w Młyńczyskach. park.lukowica.pl [dostęp 2021-08-17]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Piotr Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza, 2009, s. 202-204. ISBN 978-83-88383-43-4.