Kościół Matki Bożej Różańcowej w Lubyczy Królewskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Różańcowej i św. Aniołów Stróżów
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lubycza Królewska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Matki Bożej Różańcowej

Wezwanie

Matki Bożej Różańcowej i św. Aniołów Stróżów

Położenie na mapie Lubyczy Królewskiej
Mapa konturowa Lubyczy Królewskiej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej i św. Aniołów Stróżów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej i św. Aniołów Stróżów”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej i św. Aniołów Stróżów”
Położenie na mapie powiatu tomaszowskiego
Mapa konturowa powiatu tomaszowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej i św. Aniołów Stróżów”
Położenie na mapie gminy Lubycza Królewska
Mapa konturowa gminy Lubycza Królewska, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej i św. Aniołów Stróżów”
Ziemia50°20′29,08″N 23°30′58,09″E/50,341411 23,516136

Kościół Matki Bożej Różańcowej i Świętych Aniołów Stróżówrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Tomaszów - Południe diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została zbudowana w latach 1903-1904 jako kaplica filialna pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów, należąca do parafii w Rawie Ruskiej. Co drugą niedzielę odprawiane były w niej msze święte. Podczas II wojny światowej budowla została znacznie zniszczona.

Do października 1949 roku świątynia została odbudowana. W tym samym roku kaplica została ustanowiona kościołem parafialnym. Ze względu na wzrastającą liczba wiernych, postanowiono kaplicę rozbudować. W 1979 roku uzyskano pozwolenie na rozbudowę świątyni. Kamień węgielny został poświęcony w Krakowie przez papieża Jana Pawła II. W dniu 26 października 1980 roku został poświęcony nowy kościół przez księdza biskupa Mariana Rechowicza[1].

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Starsza część świątyni została wybudowana w stylu neogotyckim. W oknach są umieszczone witraże. Wewnątrz znajduje się ołtarz z obrazem Matki Bożej, trzymającej dzieciątko Jezus na rękach. Kiedy nie odprawiane się w kościele nabożeństwa, obraz jest zasłonięty przez wizerunek Anioła Stróża[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzieje Parafii. Parafia Matki Bożej różańcowej i Aniołów Strożów w Lubyczy Królewskiej. [dostęp 2015-10-03]. (pol.).
  2. Zabytki sakralne na terenie gminy Lubycza Królewska. Zespół Szkół w Lubyczy Królewskiej. [dostęp 2015-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (pol.).