Kościół Matki Boskiej Oliwnej w Alaquàs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Oliwnej
Iglesia de Nuestra Señora del Olivar
Ilustracja
Widok z Plaça Espanya
Państwo

 Hiszpania

Miejscowość

Alaquàs

Typ budynku

Kościół

Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Oliwnej”
Ziemia39°27′24″N 0°27′41″W/39,456667 -0,461389

Kościół Matki Boskiej Oliwnej – świątynia katolicka położona na placu Plaza de España[1] w gminie Alaquàs. Jest to zabytek lokalny o numerze identyfikacyjnym 46.14.005-002[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia była na początku pustelnią starego klasztoru Minimitów, którego zwiechrznikiem był błogosławiony Gaspar Bono. Pierwotna pustelnia została zbudowana w XIV wieku. Do 1537 r. Był okupowany przez braci dominikanów, a w 1887 r. Okupowany przez zakonnice oblackie[3]. W XVII i XVIII w kompleksie przeprowadzono przebudowy[1].

Lokalna tradycja przypisuje pochodzenie wizerunku Matki Bożej z Gaju Oliwnego od spotkania przez nią lokalnego farmera, który znalazł wizerunek podczas pracy na roli, przykryty dzwonem około 1300 roku[1].

Parafia została stworzona 2 lutego 1973 r.[4]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest to duża świątynia z neoklasyczną fasadą. Drzwi są prostokątne, z dołączonymi pilastrami. Na nim znajduje się fronton wykończony w kształcie trójkąta. Na ścianie znajduje się ceramiczny ołtarz nawiązujący do odkrycia Matki Boskiej. Dach jest dwustronny. Na górze znajduje się kopuła z latarnią[1].

Dzwonnica ma dwa korpusy, z których górny jest bardziej ozdobiony i mieści zegar[1].

Wnętrze jest przestronne. Konstrukcja kościoła ma kształt krzyża. Chór opiera się na nierównym łuku i zajmuje całą górę budynku. Pod chórem znajduje się kaplica poświęcona San Fermín. Po bokach znajdują się inne kaplice: po prawej stronie znajduje się Chrystus Dobrej Śmierci i Tabernakulum oraz bogato zdobiony nagrobek z 1763 r. Kaplice po lewej stronie poświęcone są Dziewicy Nieustającej Pomocy, Błogosławionemu Gasparowi Bono i Świętemu Michałowi. Prezbiterium jest kwadratowe i szerokie. Stoi na trybunach i przykryte jest pustym sklepieniem. Obraz Matki Boskiej jest czczony w niszy neoklasycznego ołtarza[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f http://www.ermitascomunidadvalenciana.com/vhoala.htm.
  2. Secció 2a. Béns de rellevància local - Generalitat Valenciana [online], www.cult.gva.es [dostęp 2020-09-25] (kat.).
  3. Gojos de Valencia (Gogistes Valencians): GOZOS A NUESTRA SEÑORA DEL OLIVAR , venerada en la iglesia del Convento de la villa de Alacuás [online], gogistesvalencians.blogspot.com.es [dostęp 2020-09-25].
  4. Archidiocesis de Valencia [online], archivalencia.org [dostęp 2020-09-25].