Przejdź do zawartości

Katastrofa lotu Japan Airlines 123

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Surutu (dyskusja | edycje) o 10:48, 8 paź 2006. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Katastrofa lotnicza na górze Osutaka w Japonii - największa katastrofa pod względem liczby zabitych w katastrofie jednego samolotu.

Wydarzyła się 12 sierpnia 1985 r. w Japonii. Samolot japońskich linii lotniczych Japan Airlines, Boeing 747 SR-46 (numer maszyny: JA8119, lot nr: 123) wystartował o godz. 18:12 z międzynarodowego lotniska Haneda w Tokio. 54-minutowy lot miał zakończyć się na lotnisku w Osace. Gdy maszyna znajdowała się na wysokości 7.300 metrów, ogonem wstrząsnęła eksplozja. Samolot gwałtownie zaczął opadać. Nastąpiła dekompresja kabiny pilotów. Załoga nie do końca była pewna sytuacji - uważała, iż wyrwaniu uległy jedne z drzwi. Kapitan samolotu (II pilot, mający szansę na awans, obserowany przez kapitana) nadał meldunek o awarii kodem 7700. W rzeczywistości wielki pęd powietrza odciął część statecznika pionowego. Wojskowa baza amerykańska w Yokocie zaoferowała pomoc. Załoga była jednak bezsilna, utraciła całkowite sterowanie. Samolot wznosił się i opadał samoistnie o 1200m. Podjęto próby manewrowania samolotem za pomocą zwiększenia mocy silników. Za pomocą układów awaryjnych wysunięto podwozie. To, iż samolot utrzymał się w powietrzu przez nieco ponad pół godziny, można uznać za cud. Pomimo wysiłków załogi, samolot jednak uderzył w zbocze góry Osutaka na wysokości 1.460 m nad poziomem morza. Przyczyną katastrofy było wadliwe przeprowadzenie przez specjalistów Boeinga naprawy jednej z grodzi ciśnieniowych - użyto tylko jednego szeregu spoin, podczas, gdy potrzebne były dwa. W ten sposób powstała wyrwa o powierzchni 2-3 metrów kwadratowych, przez którą zaczęło uciekać sprężone powietrze z kabiny. Układ hydrauliczny, za pomocą którego steruje się tak dużymi samolotami, jak Boeing 747, został przerwany wraz z ucięciem ogona.

Z łącznej liczby 524 osób znajdujących się na pokładzie przeżyły tylko 4: jedna ze stewardes na urlopie, 8-letnia dziewczynka i jej matka oraz 12-letnia dziewczynka, Keiko Kawakami.

W katastrofie zginął znany japoński piosenkarz Kyu Sakamoto.

Zdjęcie samolotu Boeing 747SR-46 linii Japan Air Lines: http://www.airliners.net/open.file/0217820/L/

Japońska strona o katastrofie:
http://www.goennet.ne.jp/~hohri/n-ja8119.htm
http://www.goennet.ne.jp/~hohri/n-index.htm

Zobacz też: