Stewardesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stewardesa Austrian Airlines obsługująca pasażerów.

Stewardesa, steward (pol. konwojent pokładu samolotu) – osoba pracująca w samolotach i na statkach[1]. Obsługa pasażerów jest jedynie drobnym elementem pracy stewardes, jednak z uwagi na to, iż jest to element najbardziej widoczny, zawód ten jest kojarzony bardziej z serwisem pokładowym niż z kwestią bezpieczeństwa i obsługi samolotu.

Prócz obsługi pasażerów (przez np. podawanie posiłków) najważniejszym zadaniem stewardes lub stewardów w samolotach jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów i lotu. Członkowie załogi są wyszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, sztuki przetrwania, gaszenia pożarów na pokładzie oraz ewakuacji. Wszystkie działania z zakresu obowiązków podlegają międzynarodowemu prawu i są uszczegółowione w procedurach i sekwencjach działania zwanych drylami.

Historia[edytuj]

Pierwszą osobą zatrudnioną w tym charakterze był mężczyzna, Jack Sanderson, który odbył swój pierwszy lot 2 kwietnia 1922 samolotem De Havilland 34 linii Daimler Airways na trasie z Londynu do Paryża.

Pierwszą stewardesą była Ellen Church, debiutująca 15 maja 1930 w Boeingu 80A linii United Airlines na trasie z Oakland (Kalifornia) do Cheyenne.

Air France zaczęła zatrudniać stewardesy w 1931[potrzebny przypis], Swissair dwa lata później, Lufthansa w 1938, a polski LOT w 1945.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]