Kościół Santa Maria al Monte dei Cappuccini w Turynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Santa Maria al Monte dei Cappuccini
Chiesa Santa Maria al Monte dei Cappuccini
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Turyn

Adres

Piazzale Monte dei Cappuccini, 3, 10131 Turyn

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Archidiecezja Turynu

Wezwanie

Matka Boża

Położenie na mapie Turynu
Mapa konturowa Turynu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Santa Maria al Monte dei Cappuccini”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Santa Maria al Monte dei Cappuccini”
Położenie na mapie Piemontu
Mapa konturowa Piemontu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Santa Maria al Monte dei Cappuccini”
Ziemia45°03′34,4891″N 7°41′51,4792″E/45,059580 7,697633

Kościół Santa Maria al Monte dei Cappuccini w Turynierzymskokatolicki kościół zlokalizowany we wschodniej części centrum włoskiego Turynu, na wzgórzu Monte dei Cappuccini (284 m n.p.m.), przy Piazzale Monte dei Cappuccini.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze z ołtarzem

Król Karol Emanuel I Wielki w końcu XVI wieku podarował kapucynom ziemię na wzgórzu, która wcześniej była jego prywatną własnością, z przeznaczeniem na klasztor. Prace budowlane ciągnęły się około sto lat. Najpierw postawiono renesansowy klasztor (1590), a kościół ukończono dopiero sto lat później, już w stylu barokowym[1]. Powstał według projektu Ascanio Vitozziego. Konsekrowano go w 1656[2].

Zakonnicy heroicznie pomagali podczas epidemii dżumy, jaka nawiedziła Turyn w 1630, której ofiarą padła znaczna część ludności miasta. Wspomina się również, że w 1640 podczas oblężenia Turynu przez Francuzów, miał tutaj miejsce cud eucharystyczny, który zniechęcił najeźdźców do splądrowania obiektu. Epizod ten jest przedstawiony na płótnie wystawionym w kościele. W epoce napoleońskiej zakony zakonne zostały zlikwidowane, a w konsekwencji klasztor również przestał funkcjonować. Budynek przeznaczono do innych zastosowań. W czasie bombardowań II wojny światowej znacznie ucierpiał[1].

W 1989 prace konserwatorskie przy kościele doprowadziły do ​​odkrycia dwóch szkieletów zakopanych w samej świątyni i w klasztornym ogrodzie. Pierwszy mógł należeć do ojca Cherubina Fourniera z Maurienne, człowieka związanego z kilkoma istotnymi postaciami Turynu w XVII wieku. W ogrodzie znaleziono natomiast szczątki hrabiego Filippo d'Agliè, osoby blisko związanej z tutejszymi kapucynami[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek ma plan krzyża greckiego, zwieńczonego kopułą z ośmiokątnym tamburem. Ołtarz główny jest dziełem Carla i Amedeo di Castellamonte (1634-1637)[2].

Z tarasów przy świątyni rozpościera się panoramiczny widok na miasto[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Guida Torino, Il Monte dei Cappuccini e la Chiesa di Santa Maria al Monte [online], 25 września 2014 [dostęp 2023-08-22] (wł.).
  2. a b Turismo Torino e Provincia, CHIESA DI SANTA MARIA DEL MONTE DEI CAPPUCCINI [online], Turismo Torino e Provincia [dostęp 2023-08-22] (ang.).