Kościół św. Rocha w Sadykrzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół filialny św. Rocha w Sadykrzu
Distinctive emblem for cultural property.svg 341-A (dzwonnica)
kościół filialny
Ilustracja
Kościół po odbudowie
Państwo  Polska
Miejscowość Sadykierz
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jana Chrzciciela w Obrytem
Wezwanie Święty Roch
Położenie na mapie gminy Obryte
Mapa konturowa gminy Obryte, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół filialny św. Rocha w Sadykrzu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół filialny św. Rocha w Sadykrzu”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół filialny św. Rocha w Sadykrzu”
Położenie na mapie powiatu pułtuskiego
Mapa konturowa powiatu pułtuskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół filialny św. Rocha w Sadykrzu”
Ziemia52°42′03,8″N 21°17′29,0″E/52,701056 21,291389

Kościół pw. św. Rocha w Sadykrzu – kościół filialny parafii w Obrytem, położony we wsi Sadykierz, w gminie Obryte.

Kościół w Sadykrzu przed spaleniem. Na pierwszym planie dzwonnica, która przetrwała pożar

Pierwotnie w Sadykrzu istniała kaplica drewniana, wzniesiona prawdopodobnie w XVII w. Kolejny kościół stanął w 1812 roku i został zbudowany zapewne z użyciem materiału z poprzedniej świątyni. Był zbudowany z drewna, konstrukcji zrębowej. Umieszczony na niskiej kamiennej podmurówce, ustawiony prezbiterium w kierunku zachodnim.

Kościół spłonął w noc z 26 na 27 września 2003 roku. Mimo podjętej akcji gaszenia nie udało się go uratować. Spłonął niemal doszczętnie. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie podpalenie. Doniesienia prasowe wskazywały satanistów jako sprawców podpalenia[1]. Innym motywem podpalenia mogło być zatarcie śladów po włamaniu. Kościół wcześniej padał łupem złodziei – w 1999 roku skradziono z niego cztery obrazy olejne pochodzące z XIX w.

14 maja 2005 roku. Mszą Świętą zainaugurowano odbudowę kościoła zakończoną w 2006 roku. 25 maja 2008 roku biskup płocki Piotr Libera poświęcił odbudowany kościół. Co niedziela, o godz. 10:15 w kościele odprawiana jest Msza Święta.

Kościół jest znany z odpustów, które odbywają się w dzień św. Rocha, 16 sierpnia.

W sąsiedztwie kościoła znajduje się dzwonnica, wzniesiona w 1812 roku, wpisana do rejestru zabytków pod numerem 341-A, decyzją z dnia 2 kwietnia 1962 roku[2].

prezbiterium kościoła

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Artykuł w archiwum Gazety Wyborczej.
  2. Plan Odnowy miejscowości Sadykierz, załącznik do Uchwały Nr XXXVI/212/2010 r. Rady Gminy Obryte z dnia 26 października 2010 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Omilanowska, Jakub Sito (red.): Katalog Zabytków Sztuki. T. X, zeszyt 20: Dawne województwo warszawskie: Pułtusk i okolice. Warszawa: Instytut Sztuki PAN, 1999. ISBN 83-85938-38-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]