Kościuszko na koniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościuszko na koniu
Ilustracja
Autor

Wojciech Kossak, Jan Styka

Data powstania

1893

Medium

Olej na płótnie

Wymiary

121 × 90 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Kraków

Lokalizacja

Muzeum Narodowe w Krakowie

Kościuszko na koniuobraz olejny (szkic), będący fragmentem obrazu Bitwa pod Racławicami prezentowanego w Panoramie Racławickiej, namalowany w 1893 przez polskich malarzy Wojciecha Kossaka i Jana Stykę. Szkic znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Szkic postaci Tadeusza Kościuszki jest wycinkiem ze sceny ataku polskich kosynierów na baterię rosyjskich armat w czasie bitwy pod Racławicami, stoczonej 4 kwietnia 1794 podczas insurekcji kościuszkowskiej.

Na cząstkowo ujętym fragmencie wzniesienia, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej Kościuszko został przedstawiony jako wydający rozkazy dowódca, dosiadający zwróconego w lewo, gniadego konia. Słońce rozjaśnia jego białokremową sukmanę z połami rozwianymi ku tyłowi, a spod założonej na głowie miękkiej magierki, wymykają się kosmyki czerniawych włosów. Prawą ręką Tadeusz Kościuszko wskazuje kierunek ataku położony w dali przed sobą, lewą ściąga wodze konia. Skupiony i spokojny Naczelnik jest wyprostowany, brodę ma lekko uniesioną do góry, głowę zwróconą w prawo. Koń zatrzymany przez Kościuszkę z lekko obniżonym zadem na zgiętych tylnych nogach ma rozwiany ogon i grzywę, błyszczącą ciemnobrązową, miejscami czerniejącą sierść i białe pęciny. Przez beż w górnej części tła, przebijają plamy błękitu. Całość spowita jest ciepłym, jasnożółtym światłem słonecznym padającym od prawej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościuszko na koniu. Muzeum Narodowe w Krakowie. [dostęp 2020-09-10]. (pol.).
  2. Kościuszko na koniu. iSztuka. [dostęp 2020-09-10]. (pol.).