Koagulaza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(TEM technika kriomikroskopii) - S. aureus tworzy fibrynową kapsułkę, która chroni go przed atakiem ze strony układu odpornościowego organizmu gospodarza.

Koagulaza jest białkowym enzymem produkowanym przez niektóre mikroorganizmy pozwalającym na przemianę fibrynogenu w fibrynę. W laboratoriach zdolność do wytwarzania koagulazy jest wykorzystywana do odróżnienia różnych szczepów gronkowców (Staphylococcus spp.). Istotne jest, że Staphylococcus aureus jest zazwyczaj koagulazo-dodatni, w związku z tym ujemny wynik testu wyklucza identyfikację szczepu jako Staphylococcus aureus. Jednak należy zwrócić uwagę, że ostatnie doniesienia wskazują, że nie wszystkie szczepy Staphylococcus aureus są koagulazo-dodatnie[1][2].

Koagulaza jest wytwarzana również przez Yersinia pestis[3][4].

Koagulaza reaguje z protrombiną we krwi. Otrzymany kompleks nazywany jest stafylotrombiną, która umożliwia przekształcenie fibrynogenu do fibryny. Proces ten wywołuje krzepnięcie krwi. Koagulaza jest ściśle związana z powierzchnią gronkowca złocistego i może pokrywać jej powierzchnię z fibryną po kontakcie z krwią. Sugeruje się, że gronkowce opłaszczone fibryną są odporne na fagocytozę, co dodatkowo zwiększa ich wirulencję. Koagulaza związana jest częścią większej rodziny białek MSCRAMM (ang. microbial surface components recognizing adhesive matrix molecules) zlokalizowanych w ścianie komórkowej bakterii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ryan KJ, Ray CG (editors) (2004). Sherris Medical Microbiology (4th ed.). McGraw Hill. ISBN 0-8385-8529-9.
  2. PreTest, Surgery, 12th ed., p.88
  3. Staphylococcal Clumping Factor. [dostęp 2014-05-25].
  4. Coagulase. [dostęp 2014-05-25].