Koha Ditore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koha Ditore
Częstotliwość dziennik
Wydawca spółka Koha
Pierwsze wydanie 31 marca 1997
Redaktor naczelny Flaka Surroi

Koha Ditore (alb. "Czas codzienny") to największy dziennik wydawany w Kosowie, założony w roku 1997. Jest wydawany w Prisztinie przez spółkę Koha, własność kosowskiego publicysty i polityka Vetona Surroi. Redaktorem naczelnym gazety jest Agron Bajrami.

Od początku istnienia linia redakcyjna gazety jest antyserbska. W 1999 roku, po publikacji popierającej plany interwencji NATO w Kosowie, na gazetę i redaktora naczelnego nałożono karę pieniężną, jednocześnie nieznani sprawcy spalili biuro redakcji oraz zabili strażnika i prawnika wydawnictwa.[1]

Podczas bombardowań NATO Koha Ditore była wydawana na uchodźstwie, w Macedonii. Był to projekt humanitarny, finansowany przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 10 000 darmowych egzemplarzy dostarczano do obozów dla uchodźców. Wydanie międzynarodowe gazety można kupić w wyznaczonych punktach sprzedaży prawie w całej Europie.

Koha Ditore, dzięki swoim dziennikarzom umacniała pozycję nie tylko na krajowym rynku ale i w świecie. Była uznawana za rzetelne źródło informacji. Dziennikarze pisali o poczynaniach wojsk ONZ, o wyborach do Zgromadzenia Narodowego Kosowa w październiku 2001 i prezydenckich w marcu 2002 roku, w których wybrany został Ibrahim Rugova. W 2006 roku sondaże wykazały, że była to najbardziej poczytna gazeta w Kosowie i wyprzedzała o 13% kolejną w rankingu Kosova Sot.

Od włączenia się Vetona Surroi w politykę w 2003 roku wydawaniem gazety zajmuje się jego siostra, Flaka Surroi. Koha Ditore uchodzi za gazetę niezależną i przodującą w dziedzinie dziennikarstwa śledczego. Jej dziennikarze nie boją się ujawniać korupcji, łapówkarstwa i spraw przemytu.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Małgorzata Dwornik, Koha Ditore. Historia dziennika, który wywalczył niepodległe Kosowo, „Reporterzy.info”, 12 marca 2018, ISSN 2544-5839.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]