Kolargol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy koloidalnego srebra. Zobacz też: Colargol - miś z serii filmów animowanych.

Kolargol (farm. Argentum colloidale, Collargolum, Corgolum) - srebro koloidalne - połączenie srebra z białkiem lub żelatyną. Preparat farmakopealny powinien zawierać nie mniej niż 70% Ag. Ciemnoszare płatki o metalicznym połysku lub ciemnoszary krystaliczny proszek, z odcieniem fioletowym. Srebro koloidalne powoli rozpuszcza się w wodzie z wytworzeniem roztworu koloidalnego. Stosowane w lecznictwie jako środek antyseptyczny, głównie w okulistyce, rzadziej w dermatologii i urologii. Zakres stężeń terapeutycznych 1% - 15% (w okulistyce do 5%) pod postacią kropli do oczu, maści, roztworów i niekiedy zasypek.

Nie należy mylić srebra koloidalnego z suplementami diety o tej samej nazwie stosowanymi jako płyny doustne, będącymi bardzo silnie rozcieńczonymi roztworami.

W Polsce srebro koloidalne dostępne jest jako surowiec farmaceutyczny do receptury aptecznej pod nazwą Argentum colloidale. W skrajnych przypadkach, przy przyjmowaniu w dużych dawkach i przez długi czas, może doprowadzić do argyrii. Lecz nie ma na to dowodów naukowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.