Kolegium Artes Liberales

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolegium Artes Liberales
Collegium Artes Liberales
Ilustracja
Data założenia 10 grudnia 2008
Państwo  Polska
Adres Dobra 72
00-927 Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Kolegium Artes Liberales
Kolegium Artes Liberales
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kolegium Artes Liberales
Kolegium Artes Liberales
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Kolegium Artes Liberales
Kolegium Artes Liberales
Ziemia52°14′37,968″N 21°01′23,394″E/52,243880 21,023165
Strona internetowa

Kolegium Artes Liberales – jednostka naukowo-dydaktyczna, będąca częścią Instytutu Badań Interdyscyplinarnych "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, prowadząca unikatowe w skali Polski studia na kierunku artes liberales (pierwszego i drugiego stopnia). KAL odwołuje się do starożytnej i średniowiecznej tradycji sztuk wyzwolonych i korzysta z wzorców amerykańskich colleges of liberal arts and sciences.

Idea[edytuj | edytuj kod]

Termin artes liberales w starożytnym Rzymie oznaczał edukację przygotowującą do zostania wolnymi obywatelami. W średniowieczu nazwa ta oznaczała siedem sztuk wyzwolonych.

W czasach współczesnych tradycja liberal arts została zinstytucjonalizowana w latach 80. XX w. w USA. Program nauczania w liberal arts college oparty jest na core curriculum. Core warszawskiego Kolegium w kształcie nawiązuje do systemu chicagowskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kolegium zostało założone przez pracowników naukowych związanych z Kolegium MISH UW i Instytutem Badań Interdyscyplinarnych "Artes Liberales" (IBI "AL"). Powstało 10 grudnia 2008 roku na mocy porozumienia pomiędzy Christian A. Johnson Endeavor Foundation, Fundacją „Instytut Artes Liberales” i Uniwersytetem Warszawskim. W 2009 roku odbył się pierwszy nabór na dwuletnie studia licencjackie. W 2011 roku otwarto program dwuletnich studiów magisterskich.

Kierownictwo[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]