Przejdź do zawartości

Koltur (miejscowość)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koltur
ilustracja
Państwo

 Dania

Terytorium zależne

 Wyspy Owcze

Region

Streymoy

Gmina

Tórshavnar kommuna

Populacja (I 2015)
• liczba ludności


1[1]

Kod pocztowy

FO-285

Położenie na mapie Wysp Owczych
Mapa konturowa Wysp Owczych, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Koltur”
Ziemia61°59′26″N 6°58′43″W/61,990556 -6,978611
Strona internetowa

Koltur – jedyna zamieszkana osada na wyspie o tej samej nazwie, znajdującej się w archipelagu Wysp Owczych. Mieszka tam obecnie (I 2015 r.) zaledwie 1 osoba[1].

Koltur to z farerska źrebię, co może odnosić się do położonej opodal większej wyspy Hestur (koń).

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Zarówno wyspa, jak i wieś Koltur położone są w centralnej części Wysp Owczych, na zachód od Streymoy i na północ od Sandoy. Wszystkie zabudowania są na wschodnim brzegu, nad cieśniną Hestsfjørður. Nie są położone wyżej niż 50 m n.p.m.

Populacja

[edytuj | edytuj kod]

Osada dziś zwana Koltur jest położona dokładnie w tym samym miejscu, co poprzednia – Heimi í Húsi (od nazw 2 farm, które jak dziś się w niej znajdowały), założona jeszcze w czasach wikińskich. Dawniej liczba ludności stopniowo rosła, jednak już w latach 80. XX wieku zaczął się stopniowy spadek ludności, by następnie na 2 lata (19951996), a wiec w czasie, gdy panował na Wyspach Owczych kryzys ekonomiczny, całkowicie się wyludnić. Miejscowość nie odzyskała od tamtego czasu pełnej liczby ludności – w 1997 przybyła tam dwójka farmerów, aktywnie dziś udzielających się w sprawy całej wyspy. Na przestrzeni ostatnich 5 lat (2011-2015) liczba stałych mieszkańców osady wynosi 1[1]. Według danych Urzędu Statystycznego (I 2015 r.) jest 114. co do wielkości miejscowością Wysp Owczych.

Ludność Koltur w latach 1985-2015
Źródło: [1]

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Osada Koltur, zwana kiedyś Heimi í Húsi, jest zamieszkana od wczesnego średniowiecza, a więc od czasu kiedy wikingowie po raz pierwszy przypłynęli na Wyspy Owcze. Początkowo, jak mówią źródła archeologiczne, była tam jedynie jedna farma, dopiero później, na przełomie XV i XVI wieku, powstała druga, w pewnym oddaleniu od pierwszej. Istnieje hipoteza, że obie należały do katolickich dóbr kościelnych, albowiem w roku 1584, podobnie jak wiele innych ziem, zostały wcielone przez monarchę do jego królewszczyzn. Obok obu domostw zaczęły powstawać kolejne, dziś większość z nich stoi opuszczona. Szczytem, jeśli chodzi o liczbę budowli we wsi, są 2 farmy (kolejne dwie znalazły się w osadzie sąsiadującej), a także okalające je liczne domostwa. XX wiek sprawił jednak, że Farerowie zaczęli przenosić się do większych miast, populacja więc znacznie spadła, przez dwa lata (1995-1996) była nawet zerowa.

Budowa osady

[edytuj | edytuj kod]

Koltur leży w jednym tak zwanym heimurst, co po farersku oznacza obszar zasiedlony na poły budowlami mieszkalnymi, na poły spichlerzami. Prócz tego znajdowało się tam wiele pól i pastwisk. Według wielu Farerów Koltur (a dokładniej Heimi í Húsi) jest właśnie sztandarowym przykładem takiego typu osadnictwa na Wyspach Owczych.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Literatura

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]