Kong Asgers Høj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grobowiec Kong Asgers Høj na wyspie Møn (Dania)
Grobowiec Kong Asgers Høj na wyspie Møn (Dania)

Kong Asgers Høj – duży grobowiec korytarzowy na wyspie Møn w Danii, datowany na neolit i związany z kulturą pucharów lejkowatych. Składa się z komory o długości 10 m i szerokości 2 m oraz korytarza o długości 7,5 m. Grobowce tego typu są typowe dla Danii, Niemiec, Skandynawii, a sporadycznie występują we Francji i Holandii[1][2].

Odkrycie grobowca[edytuj | edytuj kod]

Wejście do grobowca Kong Asgers Høj (Dania)
Wejście do grobowca Kong Asgers Høj (Dania)

Pierwsze badania Kong Asgers Høj przeprowadzono w 1839 roku, kiedy to kupiec Gustav Hage z Møn przeprowadził poszukiwania skarbów. Mimo ograniczonych znalezisk, takich jak topór bojowy z kamienia, kilka odłamków krzemienia oraz fragmenty szkieletów, miejsce to dostarczyło cennych informacji o neolicie i kulturze pucharów lejkowatych, datowanych na około 3200 r. p.n.e[1].

Budowa grobowca[edytuj | edytuj kod]

Kong Asgers Høj charakteryzuje się długim, kamiennym korytarzem prowadzącym do głównej komory grobowej, która jest jedną z największych w kraju, o wymiarach 10 × 2 metry. Grobowiec jest zbudowany z 19 niosących kamieni, które wspierają 7 ogromnych płyt, tworzących sufit komory. Detale konstrukcyjne, takie jak tørmuren („suchy mur”) między masywnymi kamieniami ścian czy użycie płaskich kamiennych płytek do wypełniania przestrzeni między kamieniami, świadczą o zaawansowanej technice budowlanej neolitu[2][3][4].

Znaczenie kulturowe i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Kong Asgers Høj jest nie tylko świadectwem imponujących umiejętności konstrukcyjnych i religijnych przekonań społeczności neolitycznej, ale także ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Danii. Grobowiec został objęty ochroną w 1861 roku i jest jednym z 38 zachowanych i chronionych grobowców na Møn, co stanowi część szerokiego dziedzictwa archeologicznego regionu, obejmującego łącznie 119 grobowców z epoki kamienia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kong Asgers Høj [online], fortidsmindeguide.dk [dostęp 2024-02-27] (duń.).
  2. a b Sprove Kong Asgers Høj Passage Tomb, Isle of Møn, Sjaelland, Denmark – Neolithic Studies [online], www2.stetson.edu [dostęp 2024-02-27].
  3. Kong Asgers Høj | lex.dk [online], Den Store Danske, 23 grudnia 2013 [dostęp 2024-02-27] (duń.).
  4. Megalityczne kurhany na wyspie Møn – wycieczka śladami prehistorii [online] [dostęp 2024-02-27] (pol.).