Kultura pucharów lejkowatych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kultura pucharów lejkowatych (TRB)
Naczynia Kultury pucharów lejkowych znalezione w Pełczyskach, eksponowane w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu

Kultura pucharów lejkowatych (KPL, TRB) – jedna z kultur neolitu z kręgu kultur naddunajskich, występująca w Europie między 3700 – 1900 p.n.e., na terenach Jutlandii, Szwecji, Niemiec, Holandii, Polski oraz części Wołynia i Podola.

Powstała na terenie Kujaw pod wpływem oddziaływania kultury lendzielskiej na lokalne podłoże mezolityczne. Nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu formy naczynia z brzuścem baniastym i szeroko rozchylonym kołnierzem.

W Polsce ślady jej pobytu odkryto w Łupawie, Mozgawie, Sarnowie, Włocławku, Wietrzychowicach, Gaju, Leśniczówce, Radziejowie, Krężnicy Jarej, Baniewicach i Zubrzycach, Słonowicach. Zajmowała się głównie hodowlą, łowiectwem i rybołówstwem, ale także uprawiała zboże, znała radło i zaprzęgała do jego ciągnięcia bydło. Jedna z największych osad tej kultury na ziemiach polskich została odkryta w Ćmielowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Charakterystyczne dla niej były pochówki szkieletowe zwane grobami kujawskimi i rozmaite grobowce megalityczne.

Ludność tej kultury zajmowała się również eksploatowaniem krzemienia pasiastego z kopalni w Krzemionkach i szarego, biało nakrapianego w Świeciechowie-Lasku koło Annopola. Także pierwsze ślady zamieszkania na Ostrowie Lednickim zalicza się do tej właśnie kultury.

Do tego cyklu kulturowego zalicza się również następujące kultury:

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Konrad Jażdżewski, „Kultura pucharów lejkowatych w Polsce zachodniej i środkowej”, 1936, Poznań.
  • Tadeusz Wiślański, „Kształtowanie się miejscowych kultur rolniczo-hodowlanych. Plemiona kultury pucharów lejkowatych”, [w:] „Prahistoria ziem polskich”, t. II, „Neolit”, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1979, s. 165-260.
  • Aleksandra Cofta-Broniewska, Aleksander Kośko, „Historia pierwotna społeczeństw Kujaw”, Warszawa-Poznań 1982.
  • Janusz Ostoja-Zagórski, „Najdawniejsze dzieje ziem polskich”, Bydgoszcz 2005.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]