Konsument (biologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Konsument w biologii – organizm heterotroficzny, głównie zwierzę roślinożerne lub drapieżne żywiące się roślinożercami (lub innymi, np. owadożernymi), także człowiek. Czasami do konsumentów zalicza się także detrytusożerców.

Konsumenci stanowią w biocenozach jeden z trzech poziomów troficznych. Istnieje podział na konsumentów pierwszego (roślinożercy), drugiego i trzeciego rzędu (drapieżcy). Zwierzęta wszystkożerne mogą być zarówno konsumentami I, jak i II czy wyższych rzędów, w zależności od tego, czym się w danym momencie odżywiają.
Krążenie materii i przepływ energii odbywają się wzdłuż łańcuchów troficznych. Konsumenci z wyższych poziomów korzystają z ogniwa niższego poziomu łańcucha pokarmowego (roślinożercy i wszystkożercy zjadają rośliny, mięsożercy i wszystkożercy zjadają roślinożerców itd.)[1]. Otrzymują w ten sposób niezbędne składniki budulcowe, a także uzyskują energię zmagazynowaną w wiązaniach chemicznych związków organicznych w procesie oddychania komórkowego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eldra Solomon, Linda Berg, Diana Martin, Claude Villee: Biologia. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 1996, s. 1183. ISBN 83-7073-090-6.
  2. Eldra Solomon, Linda Berg, Diana Martin, Claude Villee: Biologia. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 1996, s. 17. ISBN 83-7073-090-6.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]