Konura ognistobrzucha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konura ognistobrzucha
Aratinga jandaya[1]
(J. F. Gmelin, 1788)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

papugowe

Rodzina

papugowate

Podrodzina

papugi neotropikalne

Plemię

Arini

Rodzaj

Aratinga

Gatunek

konura ognistobrzucha

Synonimy
  • Psittacus Jandaya J. F. Gmelin, 1788[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Konura ognistobrzucha[4] (Aratinga jandaya) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), zamieszkujący północno-wschodnią Brazylię. Nie wyróżnia się podgatunków[2][5]. Nie jest zagrożona wyginięciem. Hodowana w niewoli, zwłaszcza w USA[6].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje w północno-wschodniej Brazylii. Zamieszkuje lasy liściaste, cerrado, zarośla i tereny po wykarczowanych wilgotnych lasach. Występuje też na obrzeżach lasów wilgotnych i w formacji caatinga. Sporadycznie odwiedza pola uprawne i pastwiska[6]. Tworzy grupy rodzinne lub małe stadka.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Osiąga długość 30 cm, a waży 125–140 g[6]. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Lata szybko, po linii prostej.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Odżywia się owocami, w tym jagodami, nasionami i innym pokarmem roślinnym. Czasem wyrządza szkody na plantacjach kukurydzy.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Jajo z kolekcji muzealnej

Gnieździ się w dziuplach drzew na wysokości co najmniej 15 m[6]. Samica składa, w 3–4-dniowych odstępach, 3–5 białych jaj o wymiarach 28,4 na 22,6 mm, które wysiaduje przez 26–30 dni. Młode opuszczają gniazdo po 8 tygodniach i są karmione przez rodziców przez dalsze 5 tygodni.

Status[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje konurę ognistobrzuchą za gatunek najmniejszej troski (LC – least concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji na wolności nie została oszacowana, ale ptak ten opisywany jest jako rzadki. Ze względu na brak dowodów na spadki liczebności bądź istotne zagrożenia dla gatunku, BirdLife International ocenia trend liczebności populacji jako stabilny[3]. Gatunek ten jest ujęty w II załączniku konwencji waszyngtońskiej (CITES)[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aratinga jandaya, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b Jandaya Parakeet (Aratinga jandaya). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-23)]. (ang.).
  3. a b Aratinga jandaya, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  4. Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Plemię: Arini Gray,GR, 1840 (1825) (wersja: 2020-01-11). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-10-16].
  5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Parrots, cockatoos. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-10-16]. (ang.).
  6. a b c d Jandaya Conure (Aratinga jandaya). [w:] Parrot Encyclopedia [on-line]. World Parrot Trust. [dostęp 2020-10-16]. (ang.).
  7. Aratinga jandaya. [w:] Species+ [on-line]. UNEP-WCMC, CITES Secretariat. [dostęp 2022-01-30]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]