Koralówka czerwieniejąca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koralówka czerwieniejąca
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

siatkoblaszkowce

Rodzina

siatkoblaszkowate

Rodzaj

koralówka

Gatunek

koralówka czerwieniejąca

Nazwa systematyczna
Ramaria sanguinea (Pers.) Quél.
Fl. mycol. France (Paris): 466 (1888)

Koralówka czerwieniejąca (Ramaria sanguinea (Pers.) Quél.) – gatunek grzybów należący do rodziny siatkoblaszkowatych (Gomphaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Ramaria, Gomphaceae, Gomphales, Phallomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go w 1800 r. Christiaan Hendrik Persoon, nadając mu nazwę Clavaria sanguinea. W 1888 r. Lucien Quélet przeniósł go do rodzaju Ramaria[1]. Synonimy:

  • Clavaria botrytis var. sanguinea (Pers.) Pers. 1801
  • Clavaria sanguinea Pers. 1800[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Klawarioidalny, średniej wielkości i dość zwarty, o gęstych, wyprostowanych gałęziach. Trzon nieco spiczasty. U młodych osobników owocnik o barwie od cytrynowej do siarkowożółtej, z bardzo charakterystycznymi plamami o barwie od winnej do krwistoczerwonej (nawet ciemnofioletowej), szczególnie na trzonie i grubszych częściach gałęzi. Plamy te występują samoistnie, nie są wynikiem dotknięcia lub uszkodzenia. Miąższ jest biały, a zapach słaby i przyjemny[3].

Cechy mikroskopowe

Bazydiospory 9–10,5 × 4,3–5 µm, elipsoidalne lub podłużne, umiarkowanie brodawkowate, z brodawkami ułożonymi w rzędach. Strzępki bez sprzążek, strzępki generatywne bez kryształów, ale z grubą warstwą śluzu[3].

Gatunki podobne

Koralówki są makroskopowo trudne do rozróżnienia, ten gatunek jednak jest łatwy do odróżnienia dzięki charakterystycznym plamom. Pod mikroskopem charakteryzuje się szerokimi, wydłużonymi zarodnikami bez sprzążek i warstwą śluzu w strzępkach generatywnych[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Podano jego stanowiska w Ameryce Północnej, Europie i na Półwyspie Koreańskim[4]. Brak go w opracowanym w 2003 r. przez Władysława Wojewodę wykazie wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski[5], ale jego stanowiska podano w późniejszych latach[6]. Aktualne stanowiska podaje także internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[7].

Grzyby mykoryzowe[5], według norweskich źródeł występujące głównie w lasach sosnowo-świerkowych na podłożu wapiennym[3], w Polsce notowane głównie pod bukami[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2024-02-03] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2024-02-03] (ang.).
  3. a b c d R.H. Petersen, Blodflekkorallsopp Ramaria sanguinea (Pers.) Quél. [online], Artsdatabanken [dostęp 2024-02-03] (norw. bokmål).
  4. Występowanie Ramaria sanguinea na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2024-02-03] (ang.).
  5. a b Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 579–583, ISBN 83-89648-09-1.
  6. Grzyby makroskopijne Polski w literaturze mikologicznej [online], grzyby.pl [dostęp 2024-02-01] (pol.).
  7. a b Aktualne stanowiska Ramaria sanguinea w Polsce [online], grzyby.pl [dostęp 2024-02-03] (pol.).