Korowa Skała
Korowa Skała – jedna z Dursztyńskich Skałek w Pieninach Spiskich. Znajduje się w zachodniej grupie tych skałek, na rozległych łąkach pomiędzy Dursztyńskim Potokiem a Kiźlinkowym Potokiem i jej wierzchołek wznosi się na wysokość 657 m n.p.m.[1] (inne źródła podają 675 m[2]). Jej wysokość względna nad otaczającym terenem wynosi kilkanaście metrów. Po jej zachodniej stronie ciągnie się jeszcze aż do Kramnicy pas złożony z kilku Faśnymbrowych Skałek, po północno-wschodniej stronie na stoku opadającym do Dursztyńskiego Potoku znajduje się kilka Krzysztofkowych Skałek[1]. Korowa Skała jest ostańcem częściowo zarośniętym krzewiastymi zaroślami, częściowo jest trawiasta, a częściowo skalista. Od innych pobliskich skał odróżnia ją czerwony kolor, który zawdzięcza marglom[3]. Skałę i murawy porasta roślinność wapieniolubna. Zbudowana jest ze skał osadowych: czerwonych wapieni bulastych, czerwonych wapieni krynoidowych, białych i czerwonych wapieni kalpionellowych[4].
Nie prowadzi obok niej żaden znakowany szlak turystyczny. Można jednak dojść do niej od Dursztyńskiego Potoku drogą polną, która zanika przy Korowej Skale. Dalej wzdłuż Faśnymbrowych Skałek prowadzi wyraźna ścieżka. Z Korowej Skały rozciągają się rozległe widoki na Pieniński Pas Skałkowy od Raniszberga na Podhalu po Czerwoną Skałę[3], a także na Gorce, Kotlinę Nowotarską i wierzchołki Tatr.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Pieniny polskie i słowackie. Mapa turystyczna 1:25 000, Piwniczna: Agencja Wydawnicza „WiT” s.c., 2008 .
- ↑ Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [online] [dostęp 2021-09-28] .
- ↑ a b Korowa Skała [online] [dostęp 2011-06-09] [zarchiwizowane z adresu 2008-04-30] .
- ↑ Krzysztof Birkenmajer, Przewodnik geologiczny po Pienińskim Pasie Skałkowym, Warszawa: Wydawnictwa Geologiczne, 1979, ISBN 83-220-0038-3 .