Koryto Krywańskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krywańskie Koryto i Dolina Koprowa. Widok z Krywania

Koryto Krywańskie (słow. Krivánska kotlina) – dolina w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się pod Krywaniem, jest lewym odgałęzieniem Doliny Koprowej. Wznosi się wysoko nad jej dnem, ograniczona z dwóch stron przez dwie boczne granie Krywania: Krywańską Grań, która oddziela ją od doliny Niewcyrki, i zach.-pn.-zach. grań Krywania z Małą Krywańską Basztą oddzielającą ją od Szkaradnego Żlebu[1]. Była w górnej części zlodowacona w czasie ostatniego zlodowacenia. W dolnej części spływa nią Krywański Potok.

Znajduje się na obszarze ochrony ścisłej TANAP-u, nie prowadzi przez nią żaden szlak turystyczny, również taterników obowiązuje tutaj zakaz wchodzenia i wspinaczki[2].

Koryto było odwiedzane od dawna przez koziarzy i turystów, być może też górników. Pierwszego zimowego przejścia doliny dokonali V. Krňanský, O. Rabas, Antonín Veverka i Z. Vlk 19 kwietnia 1946 r.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatry Wysokie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-26-8.
  2. Słowackie przepisy dla taterników. [dostęp 2009-09-15].
  3. Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część V. Cubrynka – Skrajna Baszta. Warszawa: Sport i Turystyka, 1954, s. 12.