Kosowiec mniejszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kosowiec mniejszy
Tijuca condita[1]
Snow, 1980
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd tyrankowce
Rodzina bławatnikowate
Rodzaj Tijuca
Gatunek kosowiec mniejszy
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Kosowiec mniejszy (Tijuca condita) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny bławatnikowatych. Opisany w roku 1980 jako drugi przedstawiciel rodzaju Tijuca. Występuje endemicznie w Brazylii. Narażony na wyginięcie.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Holotyp zebrał Pedro de M. Britto 24 października 1942 w okolicach Teresópolis. Okaz przekazany został do Museu de Zoologia, należącego do Uniwersytetu w São Paulo, gdzie otrzymał numer 33432. Nazwa gatunkowa conditus pochodzi z łaciny, oznacza ukryty, oddalony; odnosi się do tego, że przez 30 lat od zebrania holotyp pozostawał nierozpoznany i nieopisany – opis ukazał się dopiero w roku 1980 na łamach Bulletin of British Ornithologists' Club; jego autorem jest David Snow[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Opis dotyczy holotypu. Wierzch ciała jak i górne pokrywy skrzydłowe oliwkowozielone, na kuprze żółtawe. Wierzch głowy ciemniejszy. Spód ciała głównie oliwkowożółty, jaśniejsze na pokrywach podogonowych i brzuchu, zaś szarawe na gardle. Lotki z wierzchu szare, bliższe ciału lotki I rzędu oliwkowożółte, szczególnie na krawędzi zewnętrznych chorągiewek. Krawędzie zewnętrznych chorągiewek na wszystkich lotkach, z wyjątkiem wewnętrznych II rzędu, jasne, szaroniebieskie. Lotki I rzędu od spodu szare. Sterówki szare, zewnętrzne krawędzie jaśniejsze, miejscami zielonawe. Tęczówka brązowa, nogi i dziób ołowianoszare[3].

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

Wymiary dotyczą holotypu. Dla porównania zamieszczono również wymiary kosowca większego (T. atra; liczba w nawiasie oznacza liczbę zmierzonych osobników), wszystkie podano w mm[3].

Tijuca condita Tijuca atra
skrzydło 122 140-146 (n=10)
ogon 106 114-199 (n=7)
skok 26,5 29-30 (n=6)
dziób 14,5 15,5-18 (n=7)

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Całkowity zasięg występowania szacowany jest na 3 400 km². Kosowiec mniejszy występuje w południowo-wschodniej Brazylii. Początkowo znany był jedynie z pasm Serra dos Órgãos oraz Serra do Tinguá, jednak w trakcie wypraw stwierdzono go także w paśmie Serra das Araras i miejscu zwanym Nova Caledônia. Środowisko życia stanowią bardzo gęste lasy mgliste, co utrudnia badanie tego gatunku, bogate w bromeliowate (Bromeliaceae). Spotykany na wysokości 1650-2010 m n.p.m., jednokrotnie odnotowany na 1370 m n.p.m.[4]

Behawior[edytuj | edytuj kod]

Niewiele wiadomo na temat odżywiania się kosowca mniejszego; raz obserwowano ten gatunek, gdy zjadał małe, czerwone jagody. Samica złapana w środku listopada posiadała plamę lęgową, co sugeruje występowania okresu lęgowego w tym czasie[4].

Status zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Przez IUCN gatunek klasyfikowany jest jako narażony na wyginięcie (VU, Vulnerable). Według BirdLife International populacja wynosi nie więcej niż 1700 osobników. Zagrożenia nie są jasne, jednakże negatywny wpływ na kosowce mogą mieć wycinki drzew i pożary wzniecane przez wspinaczy. Zarówno Serra do Tinguá jak i Serra dos Órgãos są uznane za ostoje ptaków IBA; na terenie drugiego pasma znajduje się Park Narodowy Serra dos Órgãos[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tijuca condita, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Tijuca condita. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b c David W. Snow. A new species of cotinga from southeastern Brazil. „Bulletin of British Ornitgologists' Club”. 100, s. 213-215, 1980. 
  4. a b c Grey-winged Cotinga Tijuca condita. BirdLife International. [dostęp 25 grudnia 2013].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]