Kostucha (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kostucha (niem. Der Knochenmann) – powieść kryminalna austriackiego pisarza Wolfa Haasa z 1997. Polskie wydanie książki ukazało się w 2008.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Jak w większości powieści kryminalnych Haasa, głównym bohaterem jest powolny austriacki prywatny detektyw Simon Brenner. Tym razem prowadzi śledztwo na austriackiej prowincji (Styria), w dużej jadłodajni w miejscowości Klöch in der Steiermark, zajmującej się masową sprzedażą kurczaków z grilla. W młynie do przerabiania odpadków pokonsumpcyjnych (głównie kostnych) znaleziono ludzkie kości, należące do niezidentyfikowanej osoby. Szef gospody zapewnia, że nic nie wie o pochodzeniu makabrycznego znaleziska. Okazuje się także, iż zaginęła jego synowa. Kości odkrył pracujący w gospodzie Słoweniec – Milanović (gwiazda lokalnej drużyny piłkarskiej), który jednak też niewiele wie o sprawie. Tymczasem na boisku, w worku z piłkami znaleziona zostaje głowa napastnika z konkurencyjnej drużyny piłkarskiej.

Kontekst[edytuj | edytuj kod]

Powieść, oprócz wartkiej i miejscami zabawnej akcji, porusza też problemy społeczne współczesnej Austrii, m.in. zagadnienia imigracji słoweńskiej, stosunku do cudzoziemców i masowych nawyków konsumpcyjnych.

Film[edytuj | edytuj kod]

Kostucha została sfilmowana i weszła na ekrany kin austriackich w 2008.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. posłowie do: Wolf Haas, Kostucha, wyd. G+J Gruner, Warszawa, 2008, ​ISBN 978-83-60376-91-1