Przejdź do zawartości

Kościół Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa w Ozorkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa
w Ozorkowie
Zabytek: nr rej. A/535 z 11.08.1967[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok kościoła od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ozorków

Adres

ul. Zgierska

Wyznanie

Protestanckie

Kościół

Ewangelicko-Augsburski

parafia

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ozorkowie

Wezwanie

Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa

Położenie na mapie Ozorkowa
Mapa konturowa Ozorkowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusaw Ozorkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusaw Ozorkowie”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusaw Ozorkowie”
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa konturowa powiatu zgierskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusaw Ozorkowie”
Ziemia51°57′33,57″N 19°18′03,21″E/51,959325 19,300892

Kościół Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusakościół parafialny parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ozorkowie (diecezja warszawska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP).

Świątynia została ufundowana przez rodziny fabrykantów Macieja Schlossera i Christiana Wernera. 9 października 1842 roku kościół został uroczyście poświęcony. Budowla reprezentuje styl neoklasycystyczny i jest zwieńczona figurami dwunastu apostołów, od których otrzymała swoją nazwę. W dowód wdzięczności za wsparcie finansowe budowy świątyni, parafia umieściła we wnętrzu kościoła dwie pamiątkowe tablice, poświęcone obydwóm rodzinom fundatorów.

Po zakończeniu II wojny światowej świątynia została zamieniona na obóz. Kościół po likwidacji obozu został przejęty i był użytkowany przez parafię rzymskokatolicką.

Później podjęto starania o zwrot świątyni, który nastąpił dopiero w 1953 roku.

Odzyskana budowla była mocno zdewastowana, nie posiadała organów, ławek, oświetlenia elektrycznego, dzwonów i wielu innych elementów. Stopniowo i systematycznie były przeprowadzane różne naprawy i były uzupełniane braki. Ławki np. zostały sprowadzone z kościoła w Kamiennej Górze[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2020-06-14].
  2. Ewangelicki kościół Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa w Ozorkowie [online], Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP [dostęp 2020-06-14] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-14].