Przejdź do zawartości

Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tychowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tychowie
Zabytek: nr rej. A-469 z dnia 30 października 1956[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Tychowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Wezwanie

Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Wspomnienie liturgiczne

24 maja

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tychowie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tychowie”
Położenie na mapie powiatu białogardzkiego
Mapa konturowa powiatu białogardzkiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tychowie”
Położenie na mapie gminy Tychowo
Mapa konturowa gminy Tychowo, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tychowie”
Położenie na mapie Tychowa
Mapa konturowa Tychowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tychowie”
Ziemia53°55′43″N 16°15′29″E/53,928611 16,258056

Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tychowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Białogard, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej, zlokalizowany w Tychowie, w powiecie białogardzkim, w województwie zachodniopomorskim.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Wnętrze z ołtarzem

Jest to najstarsza budowla w mieście, została wzniesiona w średniowieczu pod koniec XV stulecia, ufundowali ją ówcześni właściciele wsi - obecnie miasta – rody von Kleistów i von Versenów. Świątynia została zbudowana z polnego kamienia i cegły.

W 1830 roku nawa budowli została przedłużona w stronę wschodnią poprzez dobudowanie ścian o konstrukcji szachulcowej z tzw. „Pruskiego muru”. Zmieniona została wtedy cała konstrukcja dachowa i wybudowana została wieża, zostały wykute również nowe otwory okienne na wysokości drugiej kondygnacji w północnej murowanej fasadzie.

W 1859 roku została dobudowana do elewacji południowej korpusu świątyni neorenesansowa kaplica mieszcząca lożę kolatorską dla ówczesnych właścicieli wsi i patronów świątyni z kryptą grobową w podziemiu. Wejście do kaplicy zostało umieszczone w elewacji południowej świątyni, do krypty wchodziło się od strony nawy. W 1870 roku spalona została górna część wieży razem z hełmem – przyczyny pożaru nie zostały poznane.

Bardzo szybko, bo już w 1871 roku, wieża została odbudowana. Obecny hełm jest dwukondygnacyjny z latarnią, nakryty blachą cynkową, zwieńczony krzyżem z chorągiewką usytuowanym na kuli. Na chorągiewce została wyryta data pożaru. Na początku ubiegłego stulecia wieża została wzmocniona konstrukcją stalową. Dawniej w wieży były umieszczone trzy dzwony, podczas I Wojny Światowej dwa z nich zostały zdjęte i przeznaczone na cele militarne, o wyborze zdecydowała zapewne jakość stopu. Ocalał dzwon z końca XIX stulecia, odlany w 1893 roku. Dwa nowe dzwony zainstalowano pod koniec lat XX ubiegłego wieku. [2].

Wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]
Tryptyk z Tychowa po renowacji w 2017 r.

We wnętrzu znajdują się m.in.:

  • Gotycki tryptyk przedstawiający Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny, przeniesiony w 1976 z kościoła filialnego w Starym Dębnie. Został on wykonany z drewna na Pomorzu na początku XVI stulecia.
  • W predelli, młodszej o około 100 lat od tryptyku, są umieszczone herby rodów von Kleist po lewej i von Heidebrecków prawej stronie.
  • Na południowej ścianie jest umieszczony krucyfiks w stylu barokowym z XVIII stulecia – został wykonany przez nieznanego z nazwiska rzeźbiarza ludowego.
  • W bocznej kaplicy Św. Józefa jest umieszczona duża tablica nagrobna z 1679 Elizabeth Zeidler, wykonana z drewna, w kształcie elipsy, malowana temperowymi farbami.
  • Organy zostały wykonane w 1936 przez firmę Reinhold Heinze Kołobrzeg Stralsund, a przebudowane zostały w 1969 roku[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. zachodniopomorskiego. [dostęp 2013-03-10].
  2. Historia kościoła. Komitet na Rzecz rewitalizacji Kościoła w Tychowie. [dostęp 2018-04-24].
  3. Historia-Gmina Tychowo. Urząd Miasta i Gminy w Tychowie. [dostęp 2013-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-02)].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]