Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mątawach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mątawach
A/16/1-2 z dnia 23.12.1999
Ilustracja
Widok ogólny od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Mątawy

Wyznanie

katolicyzm

Kościół
Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Położenie na mapie gminy Nowe
Mapa konturowa gminy Nowe, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mątawach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mątawach”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mątawach”
Położenie na mapie powiatu świeckiego
Mapa konturowa powiatu świeckiego, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mątawach”
Ziemia53°34′41,520″N 18°44′53,772″E/53,578200 18,748270

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mątawachkatolicka świątynia parafialna w Mątawach wzniesiona w 1898 jako kościół mennonicki[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mątawy (niem. Montau) były pierwszą wsią mennonicką na lewym brzegu Wisły powyżej Żuław. W 1568 powstał tu pierwszy, szachulcowy dom modlitwy, kryty strzechą. W 1898 na jego miejscu pobudowano nową świątynię. Głównym fundatorem kościoła była diakonisa Marie Schröder. W 1899 w obiekcie zamontowano organy. W 1947[2] budynek przejęty został przez Kościół katolicki. Jest we władaniu parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Mątawach[1], którą erygowano 13 grudnia 1982[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to obiekt zbudowany z cegły na planie prostokąta w stylu neogotyckim, jednonawowy, bezwieżowy, pokryty dwuspadowym dachem[1][3]. Od wschodu do nawy przylega półkolista absyda przeznaczona na prezbiterium. Obiekt posiada zakrystię i jest orientowany. "Od frontu ozdobny ryzalit imitujący kruchtę wejściową, zegar oraz mała wieżyczka - sygnaturka nakryta wysmukłym daszkiem. Szczyty wschodni i zachodni ozdobione gzymsem schodkowym"[1]. W świątyni zachowały się oryginalne witraże przedstawiające figuralne sceny biblijne, w tym motyw Chrystusa przyjmującego chrzest od Jana Chrzciciela oraz Chrystusa w domu Marii i Marty[3].

Tablice pamiątkowe[edytuj | edytuj kod]

Wewnątrz kościoła wisi tablica z 1998 upamiętniająca miejscowych mennonitów. Przy kościele umieszczono pięć tablic w formie steli:

  • z historią wsi (dwie sztuki),
  • z historią kościoła,
  • upamiętniającą Menno Simonsa,
  • z cytatem z Pierwszego Listu do Koryntian: Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus[4].

Galerie[edytuj | edytuj kod]

1
Ołtarz
2
Chór
3
Widok od prezbiterium

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Katalog domów modlitwy mennonitów na ziemiach polskich. Przyczynek do badań nad budownictwem sakralnym mennonitów. www.holland.org.pl. [dostęp 2015-02-12]. (pol.).
  2. a b tablica informacyjna przy kościele
  3. a b Dolina milczących kamieni. www.zulawy.info. [dostęp 2015-02-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-12)]. (pol.).
  4. napisy na tablicach in situ