Kościół Santa Fosca w Wenecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Santa Fosca w Wenecji
Chiesa di Santa Fosca
Ilustracja
Widok na fasadę kościoła
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Wenecja

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Patriarchat Wenecji

Wezwanie

Święta Fuska

Wspomnienie liturgiczne

13 lutego

Położenie na mapie Wenecji
Mapa konturowa Wenecji, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Santa Fosca w Wenecji”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Santa Fosca w Wenecji”
Położenie na mapie Wenecji Euganejskiej
Mapa konturowa Wenecji Euganejskiej, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Santa Fosca w Wenecji”
Ziemia45°26′34,55″N 12°19′55,96″E/45,442931 12,332211

Kościół Santa Fosca w Wenecji (pol. kościół św. Fuski) – rzymskokatolicki kościół w Wenecji w dzielnicy (sestiere) Cannaregio, w Patriarchacie Wenecji w parafii San Marcuola (wikariat Cannaregio - Estuario)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki kościoła Santa Fosca w Wenecji są z pewnością związane z transportem ciała Świętej Fuski w X wieku z Trypolitanii na wyspę Torcello i z rozprzestrzenianiem się kultu tej świętej. Pierwszy przekaz o istnieniu kościoła pochodzi z roku 1297, kiedy budynek był odbudowywany (lub być może rekonstruowany), z zachowaniem ówczesnych form architektonicznych. Kościół zachował typową strukturę bizantyjskich budowli powstałych między XI a XII wiekiem: plan jego był wydłużony, trójnawowy, z dużymi oknami w bocznych ścianach, oświetlającymi wnętrze. Oś podłużna budynku była równoległa do przebiegu pobliskiego kanału (rio), tylko lewy bok oddalał się nieco od brzegu w okolicy prezbiterium. W XVII wieku kościół zaczął wykazywać oznaki niestabilności statycznej, więc z tego powodu, a być może też ze względów estetycznych został całkowicie rozebrany i odbudowany około 1679 roku przez nieznanego architekta, który zachował rzut poprzedniego budynku, ale zrezygnował z naw bocznych. Nowy kościół składał się z nawy i prezbiterium flankowanego dwiema kapliczkami. W trzeciej dekadzie XVIII wieku kościół został poważnie zniszczony przez pożar, ale dzięki hojności rodu Ca' Donà szybko go odbudowano[2]. W 1733 roku dokonano powtórnej konsekracji kościoła, po czym dokonano renowacji fasady według projektu sporządzonego prawdopodobnie przez Domenico Rossiego[3]. Cały budynek ukończono w 1741 roku[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Fasada[edytuj | edytuj kod]

Fasada kościoła jest zwieńczona trójkątnym tympanonem, ozdobionym rzeźbami na górze, wspieranym przez cztery pilastry z kapitelami w porządku korynckim, dzielącymi fasadę na trzy części. W części centralnej znajduje się duży portal, zwieńczony łukiem. W kartuszu nad portalem widnieje data 1741 oznaczająca zakończenie przebudowy całego budynku[2].

Dzwonnica[edytuj | edytuj kod]

Dzwonnica znajduje się z tyłu kościoła, po lewej stronie[2]. Została zbudowana w 873 roku i przebudowana w 1297 roku oraz ponownie w 1450 roku, po tym jak zawaliła się w wyniku gwałtownej burzy z 10 sierpnia 1410 roku[3]. Dzwonnicę w trakcie odbudowy podwyższono. Pomieszczenie z dzwonami, przeprute szerokimi, gotyckimi biforiami wieńczy cebulasta kopuła, w narożnikach której znajdują się cztery niewielkie, gotyckie edykuły[2].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

W wyniku przebudowy z około 1679 roku, nowy kościół ma jedną nawę z ołtarzami rozmieszczonymi wzdłuż ścian oraz prezbiterium na planie kwadratu, flankowane dwiema kapliczkami[2]. Za głównym ołtarzem znajduje się XVIII-wieczny obraz Trójca Święta i Dziewica Maryja (La Trinità e la Vergine) Filippo Bianchiego. Ołtarze boczne dekorują Sceny z życia Świętej Fuski (Gli episodi della vita di Santa Fosca) pędzla Francesco Miglioriego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chiesa Cattolica Italiana - Patriarcato di Venezia: Patriarcato di Venezia - S. Marcuola. www.patriarcatovenezia.it. [dostęp 2015-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)]. (wł.).
  2. a b c d e f Cesare Peris: ciexa de Santa Fosca. www.veneziamuseo.it. [dostęp 2015-12-02]. (wł.).
  3. a b Jeff Cotton: Santa Fosca 1679-1733. www.churchesofvenice.co.uk. [dostęp 2015-12-02]. (ang.).
  4. In Venice Today: Church of S. Fosca. www.invenicetoday.com. [dostęp 2015-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-09)]. (ang.).