Przejdź do zawartości

Kościół ewangelicko-augsburski w Starej Hucie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół ewangelicko-augsburski w Starej Hucie
kościół filialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Stara Huta

Wyznanie

Protestantyzm

Kościół

Kościół ewangelicko-augsburski

Położenie na mapie gminy Krośnice
Mapa konturowa gminy Krośnice, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski w Starej Hucie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski w Starej Hucie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski w Starej Hucie”
Położenie na mapie powiatu milickiego
Mapa konturowa powiatu milickiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski w Starej Hucie”
Ziemia51°29′41,5788″N 17°30′32,7456″E/51,494883 17,509096

Kościół w Starej Hucieewangelicko-augsburski kościół filialny zlokalizowany w Starej Hucie (gmina Krośnice). Należy do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sycowie i Międzyborzu.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W 1921, w myśl postanowień traktatu wersalskiego, wytyczono granicę polsko–niemiecką. Stara Huta w wyniku tych rozstrzygnięć znalazła się po stronie niemieckiej, a lokalna społeczność ewangelicka została odgrodzona od dotychczasowego kościoła parafialnego w Sośni, który pozostał po stronie polskiej (od 1945 jest to kościół katolicki)[1]. Celem zapewniania obsługi duszpasterskiej wybudowano w 1928 obecną kaplicę[2]. Jest to teraz jedyna czynna świątynia ewangelicka w powiecie milickim[1].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Obiekt murowany, zbudowany na rzucie prostokąta, przykryty dachem czterospadowym z sygnaturką pośrodku. Na tablicy w kapliczce z boku umieszczono słowa: Tylko Pismo, tylko Jezus, tylko Wiara, tylko Łaska[3].

Cmentarz

[edytuj | edytuj kod]

Przy drodze do Janisławic znajdują się pozostałości cmentarza ewangelickiego z ruinami kaplicy (nekropolia powstała w połowie XIX wieku)[1].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]