Kościół św. Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników w Kazimierzu Biskupim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników
70/52 z 1.02.1965[1] (zespół klasztorny bernardynów, ob. misjonarzy)
kościół klasztorny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kazimierz Biskupi

Adres

ul. Klasztorna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Marcina w Kazimierzu Biskupim

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników

Wspomnienie liturgiczne

24 czerwca i 13 listopada

Położenie na mapie Kazimierza Biskupiego
Mapa konturowa Kazimierza Biskupiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników”
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa konturowa powiatu konińskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników”
Położenie na mapie gminy Kazimierz Biskupi
Mapa konturowa gminy Kazimierz Biskupi, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników”
Ziemia52°18′39,6″N 18°09′55,2″E/52,311000 18,165333

Kościół świętego Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników w Kazimierzu Biskupimkościół będący częścią klasztoru pobernardyńskiego. Obecnie należy do Misjonarzy Świętej Rodziny. Znajduje się w dawnym mieście Kazimierz Biskupi, w powiecie konińskim, w województwie wielkopolskim.

Kościół i klasztor Bernardynów powstały w 1514 roku i ufundowane zostały przez biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego i jego brata Mikołaja, ówczesnego właściciela miasta. Zgodnie z zamysłem biskupa zespół klasztorny stał się głównym ośrodkiem kultu świętych Pięciu Braci Męczenników w Polsce; dzięki jego staraniom w 1536 roku trafiły do świątyni klasztornej ich relikwie. Pierwotne budynki drewniane niedługo zostały zastąpione murowanymi. Kościół został wzniesiony do 1518 roku, niedługo została do niego dobudowana od strony południowej kaplica św. Anny (rozebrana została w XVIII wieku). Zespół klasztorny został zniszczony podczas wojny szwedzkiej i odbudowano go w 2 połowie XVII wieku. Wieżyczka nad nawą powstała w 1692 roku.

Świątynia reprezentuje styl gotycki, jest budowlą jednonawową, z nieco węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Nawa i prezbiterium są nakryte sklepieniami krzyżowymi. Renowacja w latach 1970–73 nadała kościołowi nowoczesny wystrój. We wnętrzu znajdują się trzy nowe ołtarze oraz Droga Krzyżowa wykonana techniką sgraffito według projektu Mirosława Giernatowskiego, umieszczona na północnej ścianie nawy. Z dawnego wyposażenia zachowały się do dnia dzisiejszego m.in. późnorenesansowy nagrobek Stanisława Russockiego (zmarłego w 1597 roku) oraz późnogotyckie rzeźby św. Jadwigi i św. Mikołaja wykonane w połowie XVI wieku, umieszczone przy łuku tęczy. Na ścianie południowej jest umieszczony skrzynkowy relikwiarz Pięciu Braci Męczenników[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]