Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny (KZSM Zw. Rew.)
Ilustracja
Państwo

 Polska

Nr KRS

0000113465

Prezes

Wiesław Żebrowski

Adres

ul. Hoża 66/68, 00-682 Warszawa

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny (KZSM Zw. Rew.)”
Ziemia52°13′31″N 21°00′34″E/52,225278 21,009444
Strona internetowa

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny (KZSM Zw. Rew.) – największa i najdłużej działająca organizacja mleczarska w Polsce. Jest dobrowolną, samorządną organizacją zrzeszającą spółdzielnie mleczarskie oraz inne spółdzielnie, których przedmiot działania wiąże się bezpośrednio lub pośrednio z produkcją, przetwórstwem i obrotem mlekiem bądź jego przetworami[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kiedy 20 stycznia 1990 roku weszła w życie ustawa o zmianach w organizacji działalności spółdzielczości[2], rozwiązująca Centralny Związek Spółdzielni Mleczarskich, jak również związki regionalne, spółdzielczość mleczarska pozbawiona została koordynatora działań w trudnym momencie transformacji ustrojowej. Spółdzielczość mleczarska szybko rozpoczęła również proces przemian całego sektora dla koordynacji działań wspólnotowych do życia.

26 maja 1991 r. uchwałą Zjazdu Założycielskiego w Turku, którym uczestniczyli delegaci ze 172 spółdzielni mleczarskich powołano Krajowe Porozumienie Spółdzielni Mleczarskich – Związek Rewizyjny jednoramienny, jako reprezentację i obronę interesów polskiego mleczarstwa oraz do pomocy zrzeszonym spółdzielniom w ich działalności statutowej.

4 listopada 1991 r. zarejestrowano Krajowe Porozumienie Spółdzielni Mleczarskich (KPSM) w Krajowym Rejestrze Sądowym w Warszawie.

4 września 1998 r. III Ogólne Zebranie Przedstawicieli KPSM podjęło decyzję o zmianie nazwy organizacji: Krajowego Porozumienia Spółdzielni Mleczarskich na Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny. Nazwa ta jest aktualnie obowiązująca.

W ramach struktury Związku działają specjalistyczne zespoły: technologii, jakości surowca i produktów; normalizacyjny; lustracji; administracyjny; ds. rynku i ośrodek szkoleń oraz zespół finansów.

Cele KZSM[edytuj | edytuj kod]

Cele KZSM to m.in.[3]:

  • występowanie w imieniu zrzeszonych spółdzielni wobec organów władzy państwowej i administracji rządowej oraz agencji rządowych, przedstawianie postulatów i wniosków polskiego mleczarstwa oraz informowanie spółdzielni o podjętych w tych sprawach decyzjach[4],
  • opiniowanie projektów aktów prawnych odnoszących się do zrzeszonych spółdzielni oraz przedstawianie opinii Spółdzielni w tych sprawach, szczególnie dotyczy to zagadnień związanych z przystosowaniem spółdzielni do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej,
  • inicjowanie i wspieranie współpracy między zrzeszonymi spółdzielniami,
  • ułatwianie spółdzielniom dostępu do informacji marketingowych, ekonomiczno-finansowych, technicznych i prawnych oraz prowadzenie doradztwa w tym zakresie,
  • prowadzenie analiz zjawisk gospodarczych i inspirowanie zachowania spółdzielni w warunkach gospodarki rynkowej,
  • ułatwianie tworzenia powiązań gospodarczych z partnerami krajowymi,
  • prowadzenie lustracji działalności zrzeszonych spółdzielni oraz badanie sprawozdań finansowych[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona KZSM Zw. Rew.
  2. Ustawa z dnia 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości (Dz.U. z 1990 r. nr 6, poz. 36).
  3. strona KZSM Zw. Rew. – cele KZSM Zw. Rew.. [dostęp 2016-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-13)].
  4. Podatek od nadmiernych marż handlu.
  5. Lustracja w KZSM Zw. Rew.. [dostęp 2016-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-29)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]