Krakowski Teatr Tańca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krakowski Teatr Tańca
Typ teatru tańca i ruchu
Założyciel(e) Eryk Makohon
Kierownictwo
artystyczne
Eryk Makohon
Data powstania 2008
Państwo  Polska
Lokalizacja Kraków, Nowohuckie Centrum Kultury
brak współrzędnych
Strona internetowa teatru
Strona w bazie e-teatr.pl

Krakowski Teatr Tańca dawniej Teatr Tańca GRUPAboso (1996 – 2008), powstał w 2008 roku. Założycielem Teatru i kierownikiem artystycznym jest Eryk Makohon. Krakowski Teatr Tańca od kilku lat działa przy Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie realizuje przyjętą wcześniej strategię artystyczną oraz misję edukacyjną. Teatr swoich scenicznych wypowiedzi nie zamyka w artystycznym monologu, przeciwnie każdy kolejny spektakl to próba rozmowy z widzem. Teatr jest metafizyczną przestrzenią wymiany myśli tancerzy, ich doświadczenia, a także miejscem wyzwania i rozwoju ich artystycznych osobowości. Proces, poszukiwanie, ruchowa i emocjonalna prawda oraz rozwój to najważniejsze pojęcia w słowniku grupy. Stąd właśnie pozytywna anachroniczność teatru, który rezygnuje z pracy projektowej, koncentrując się na wspólnym, długotrwałym poszukiwaniu w przeróżnych, czasem bardzo odległych dziedzinach, szukając często inspiracji także w polskiej tradycji teatralnej. Teatr pragnie stać się interaktywną platformą, laboratorium, w którym proces stanie się równie ważny co rezultat pracy, a rozwój i nowe doświadczenie będzie ważniejsze niż z góry założony efekt. W 2008 roku zostało utworzone Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca, którego celem jest wspieranie artystycznych i edukacyjnych działań Teatru. Krakowski Teatr Tańca funkcjonuje w oparciu o wysiłek i zaangażowanie grupy tancerzy i choreografa. Ich działania obejmują nie tylko pracę artystyczną i edukacyjną, ale także techniczną i organizacyjną.

Od stycznia 2014 roku Krakowski Teatr Tańca funkcjonuje w ramach Krakowskiego Centrum Choreograficznego - samodzielnego działu Nowohuckiego Centrum Kultury.

Spektakle[edytuj | edytuj kod]

Jako Teatr Tańca GRUPAboso:

Jako Krakowski Teatr Tańca:

Zespół[edytuj | edytuj kod]

Kierownikiem artystycznym, choreografem i scenografem teatru jest Eryk Makohon. Do zespołu należą Monika Godek, Anna Chmiel-Kowalska, Barbara Kopała, Bartosz Kwapień, Paweł Łyskawa, Jacek Mikosz, Agata Syrek, Monika Świeca, Katarzyna Węglowska-Król, Marta Wołowiec, Katarzyna Żminkowska. Menedżerem zespołu jest Paweł Łyskawa.