Nowohuckie Centrum Kultury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nowohuckie Centrum Kultury
Ilustracja
Widok z al. Jana Pawła II
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

al. Jana Pawła II 232

Styl architektoniczny

modernizm

Architekt

Zbigniew Pawelski
Andrzej Nasfeter
Wiesław Duda

Rozpoczęcie budowy

1976

Ukończenie budowy

1983

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Nowohuckie Centrum Kultury”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Nowohuckie Centrum Kultury”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Nowohuckie Centrum Kultury”
Ziemia50°04′14″N 20°02′06″E/50,070556 20,035000
Strona internetowa

Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) – samorządowa instytucja kultury znajdująca się w Krakowie w dzielnicy XVIII przy al. Jana Pawła II 232 w Nowej Hucie, w pobliżu Placu Centralnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę Centrum rozpoczęto na początku lat siedemdziesiątych na miejscu wcześniej planowanego tam teatru. Budynek, ukończony i oddany do użytku w 1983 roku, powstał pod kierunkiem architektonicznym Zbigniewa Pawelskiego.

W ramach Centrum działa m.in. Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta, Zespół Góralski Hamernik, Krakowskie Centrum Choreograficzne, Grupa Wokół Centrum, Teatr Ab Intra, Krakowski Teatr Tańca, a także kilkanaście innych zespołów, reprezentujących szeroki wachlarz aktywności tanecznych i artystycznych.

NCK dysponuje jedną z największych w Krakowie scen teatralnych, na której gości najlepsze oraz najbardziej znane w Polsce i na świecie spektakle teatralne, muzyczne, taneczne, baletowe oraz kabaretowe, które są adresowane do widzów każdej grupy wiekowej i prezentują różnorodne formy wyrazu scenicznego.

NCK jest także producentem cyklicznych imprez o charakterze festiwalowym, które zagościły na dobre w kalendarzu imprez kulturalnych w Krakowie i niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród publiczności: Festiwal Teatrów dla Dzieci, BalletOFFFestival, Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, Festiwal Piosenki Dziecięcej KOLOROWE NUTKI, a także Nowohucki Festiwal Sztuki.

Instytucja prowadzi ponadto bogatą działalność wystawienniczą w czterech galeriach, znajdujących się na jej terenie, prezentując pracę wybitnych polskich artystów. Regularnie zmieniające się wystawy pozwalają na obcowanie ze sztuką w jej cudownej wielowymiarowości form i wielobarwności konwencji artystycznych. W październiku 2016 roku Centrum otworzyło pierwszą stałą Galerię Zdzisława Beksińskiego w Krakowie, dysponując kolekcją przekazaną w depozyt przez Annę i Piotra Dmochowskich, liczącą 250 prac mistrza (50 obrazów, 100 rysunków, 100 fotografii). W ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania Galerii wystawę odwiedziło 22 tys. widzów.

Dzięki swoim możliwościom lokalowym – sale taneczne, baletowe i konferencyjne, sala teatralna z widownią dla sześciuset widzów, sala kameralna, pracownie tematyczne itp. Centrum jest również bardzo często gospodarzem zewnętrznych – krajowych i międzynarodowych – imprez: sympozjów, kongresów, targów i wystaw kolekcjonerskich.

W ciągu roku Nowohuckie Centrum Kultury odwiedza ponad pół miliona osób.

Galeria Jerzego Dudy-Gracza[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Duda-Gracz zmarł w 2004 roku. Po jego śmierci planowano otwarcie galerii w której miały być eksponowane obrazy będące w posiadaniu rodziny malarza. Pierwsze rozmowy prowadzono w 2011 roku planując ulokowanie ekspozycji w zabytkowym Zajeździe pod św. Benedyktem na Podgórzu. Jednak nie udało się osiągnąć porozumienia pomiędzy przedstawicielami miasta i rodziny[1].

W październiku 2015 roku w Nowohuckim Centrum Kultury została zorganizowana retrospektywna wystawa twórczości Jerzego Dudy-Gracza. Zaprezentowano na niej 84 prace z lat 1967-2004 udostępnione przez Fundację Conspero. Kuratorką wystawy była Joanna Gościej-Lewińska[2].

W kwietniu 2018 roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał umowę z Agatą Duda-Gracz na podstawie której w NCK powstała Galeria obrazów Jerzego Dudy-Gracza[3]. Otwarcie galerii miało miejsce 21 stycznia 2020 roku z udziałem żony Wilmy, córki Agaty i prezydenta J. Majchrowskiego[4]. Mieści się ona obok działającej wcześniej galerii pac Zdzisława Beksińskiego[1]. Na powierzchni 210 m² umieszczono 100 prac artysty z liczącej 300 egzemplarzy kolekcji będącej w posiadaniu żony i córki. Obrazy będą sukcesywnie wymieniane, a umowa na prezentację w tym miejscu została podpisana na 20 lat[5]. Kuratorką wystawy jest Joanna Gościej-Lewińska[6].

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

 • Leon Lijowski[7][8]
 • Krystyna Morek[8]
 • Ferdynand Nawratil[8]
 • Zbigniew Grzyb[8]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Galeria Jerzego Dudy-Gracza w NCK, „Głos – Tygodnik Nowohucki” (5), 31 stycznia 2020, s. 5.
 2. Nowohuckie Centrum Kultury zaprezentuje prace Jerzego Dudy-Gracza [online], www.rmfclassic.pl [dostęp 2022-03-06] (pol.).
 3. Galeria obrazów Jerzego Dudy-Gracza powstanie w NCK [online], krakow.wyborcza.pl, 19 kwietnia 2018 [dostęp 2022-03-06].
 4. Duda-Gracz w Nowohuckim Centrum Kultury. Rozmowa z kuratorką wystawy | Portal Rynek i Sztuka [online] [dostęp 2022-03-06] (pol.).
 5. NCK otworzyło autorska galerię Jerzego Dudy-Gracza [online], Polska Agencja Prasowa SA, 22 stycznia 2020 [dostęp 2022-03-06] (pol.).
 6. Wielkie otwarcie galerii Jerzego Dudy-Gracza w krakowskim NCK: "To jeden z największych współczesnych" [online], Głos24, 21 stycznia 2020 [dostęp 2022-03-06] (pol.).
 7. Pierwsza część Centrum Kultury niemal gotowa..., „Echo Krakowa” (101), 24 maja 1983, s. 2.
 8. a b c d Jubileuszowy koncert z okazji 30-lecia Nowohuckiego Centrum Kultury – PERŁA W KORONIE KULTURALNEJ KRAKOWA [online], www.glos-tn.krakow.pl [dostęp 2021-12-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]