Nowohuckie Centrum Kultury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nowohuckie Centrum Kultury
Widok z al. Jana Pawła II
Widok z al. Jana Pawła II
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres al. Jana Pawła II 232
Styl architektoniczny modernizm
Architekt Zbigniew Pawelski
Andrzej Nasfeter
Wiesław Duda
Rozpoczęcie budowy 1976
Ukończenie budowy 1983
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Nowohuckie Centrum Kultury
Nowohuckie Centrum Kultury
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Nowohuckie Centrum Kultury
Nowohuckie Centrum Kultury
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nowohuckie Centrum Kultury
Nowohuckie Centrum Kultury
Ziemia50°04′14″N 20°02′06″E/50,070556 20,035000
Strona internetowa

Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) – samorządowa instytucja kultury zlokalizowana na terenie Nowej Huty (dzielnicy Krakowa) w pobliżu Placu Centralnego. Budowę Centrum rozpoczęto na początku lat siedemdziesiątych na miejscu wcześniej planowanego tam teatru, który ostatecznie wybudowano w innym miejscu Nowej Huty. Budynek, ukończony i oddany do użytku w 1983 roku, powstał pod kierunkiem architektonicznym Zbigniewa Pawelskiego

Działalność centrum skierowana jest głównie do mieszkańców dzielnicy, ale i miasta oraz regionu – zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. W NCK działają liczne zespoły taneczne, m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Nowa Huta", Zespół Góralski "Hamernik", Formacja Taneczna AKTT "encek", Formacja Taneczna "Flesz Dance" oraz Zespół Muzyki Dawnej i Tańców Dworskich. Działa też galeria sztuki z okresowo zmieniającymi się wystawami i wernisażami artystów profesjonalnych oraz amatorów. NCK jest organizatorem i współorganizatorem licznych imprez artystycznych, m.in. dorocznego ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów dla Dzieci, Krakowskich Spotkań BaletOFFowych, OPF Piosenki Retro im. M. Fogga, festiwalu dziecięcego "Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka". Centrum prowadzi również działalność wydawniczą.

W dniach 18-20 października 2013 odbył się w Centrum 1. Nowohucki Festiwal Sztuki. W ramach festiwalu, na południowej ścianie budynku powstał Pierwszy Mural w Nowej Hucie projektu Aleksandry Toborowicz absolwentki Wydziału Grafiki krakowskiej ASP, artystki grafika, projektantki, asystenta w Pracowni Liternictwa i Typografii ASP.

Linki zewnętrzne[edytuj]