Kroacka studzienka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obelisk obejmujący źródło

Kroacka Studzienka (niem. Kroatenbrunnen) — źródło w Sudetach Środkowych w północno-zachodniej części Gór Sowich, położone na wysokości około 580 m n.p.m., obok drogi łączącej Lutomię z Glinnem[1].

Źródło ujęte jest w kamienno-betonowe obramowanie na którym stoi nieregularny obelisk z marmurowym owalnym medalionem z wykutą nazwą w języku polskim[2]. Obok źródła stoi altana. Kroacka Studzienka była odwiedzana przez licznych turystów już w XIX wieku[1]. Około 1885 roku Świdnickie Towarzystwo Górskie ustawiło tam ławkę[1].

Kroacka Studzienka swą nazwę zawdzięcza wydarzeniom bitwy pod Burkatowem i Lutomią podczas wojny siedmioletniej, między Austrią i Prusami[1]. W okolicy Glinna stacjonowała armia austriacka. W skład tej armii wchodziły również oddziały chorwackie gen. Brentano, które właśnie w tym miejscu poiły swoje konie[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu źródła przechodzi szlak turystyczny czerwony szlak turystyczny z Bystrzycy Górnej do Kuźnicy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 214, 215. ISBN 83-85773-12-6.
  2. Bitwa pod Burkatowem i Lutomią

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]