Kronika wypadków miłosnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kronika wypadków miłosnych
Gatunek dramat obyczajowy, psychologiczny, film poetycki
Rok produkcji 1985
Data premiery 24 listopada 1986
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 114 min
Reżyseria Andrzej Wajda
Scenariusz Tadeusz Konwicki, Andrzej Wajda (współpraca)
Muzyka Wojciech Kilar
Zdjęcia Edward Kłosiński
Kostiumy Maria Wiłun

Kronika wypadków miłosnych − polski film fabularny z 1985 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy. Autorem scenariusza, opartego na własnej powieści pod tym samym tytułem, jest Tadeusz Konwicki.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Miejscem akcji jest Wilno i jego okolice (bohater dojeżdża koleją do szkoły), zaś czas to przeddzień wybuchu II wojny światowej. Film opowiada w poetycki i nostalgiczny sposób historię wchodzenia w dorosłość grupy młodych ludzi. Głównym wątkiem jest miłość maturzystów Witka i Aliny.

Jest wiosna 1939 roku. Witek zakochuje się w córce polskiego oficera, Alinie. Dziewczyna z trudem akceptuje miłość chłopca, ale w końcu zgadza się na randkę. Razem planują ucieczkę po maturze. Umawiają się po ogłoszeniu wyników egzaminów. Niestety, Witek nie zdał matury. Wkrótce dowiaduje się, że Alina wyjeżdża za granicę. Dziewczyna jednak przychodzi na ostatnie spotkanie w białej, "ślubnej" sukience. Nasyceni sobą zasypiają nad brzegiem rzeki. Budzi ich wycie syren alarmowych zwiastujących wybuch wojny.

Plenery[edytuj | edytuj kod]

Film nakręcono w Przemyślu, który imituje przedwojenne Wilno. Plenerami są obecna ul. Zamkowa oraz Plac Legionów. Scena nabożeństwa w cerkwi została nagrana w Siemiatyczach, w tamtejszej cerkwi prawosławnej. Film kręcono też w Drohiczynie[1] oraz w Lublinie, na ulicy Noworybnej[2].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar. Oprócz tego w obrazie pojawiają się dwa polskie tangaTo ostatnia niedziela oraz Jesienne róże. Oba utwory mają aranżację stylizowaną na czasy przedwojenne, a wykonuje je Zbigniew Wodecki. W jednej ze scen, z udziałem Tadeusza Konwickiego, słychać także utwór zespołu TSA Heavy metal świat, pochodzący z płyty Heavy Metal World z 1984 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miejsca w Polsce, gdzie kręcono popularne filmy. 1001miejsc [dostęp 2016-11-08]
  2. Turyści zajrzą w zakątki, w których kręcono filmy www.dziennikwshodni.pl [dostęp 20016-11-08]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]