Kronika wypadków miłosnych (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kronika wypadków miłosnych
Gatunek

dramat obyczajowy, psychologiczny, poetycki

Rok produkcji

1985

Data premiery

24 listopada 1986

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

114 min

Reżyseria

Andrzej Wajda

Scenariusz

Tadeusz Konwicki
Andrzej Wajda (współpraca)

Główne role

Paulina Młynarska
Piotr Wawrzyńczak

Muzyka

Wojciech Kilar

Zdjęcia

Edward Kłosiński

Kostiumy

Maria Wiłun

Kronika wypadków miłosnych − polski dramat obyczajowy z 1985 w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie scenariusza Tadeusza Konwickiego, opartego na jego własnej powieści pod tym samym tytułem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Miejscem akcji jest Wilno i jego okolice (bohater dojeżdża koleją do szkoły), zaś czas to przeddzień wybuchu II wojny światowej. Film opowiada w poetycki i nostalgiczny sposób historię wchodzenia w dorosłość grupy młodych ludzi. Głównym wątkiem jest miłość maturzystów Witka i Aliny.

Jest wiosna 1939 roku. Witek zakochuje się w córce polskiego oficera, Alinie. Dziewczyna z trudem akceptuje miłość chłopca, ale w końcu zgadza się na randkę. Razem planują ucieczkę po maturze. Umawiają się po ogłoszeniu wyników egzaminów. Niestety, Witek nie zdał matury. Wkrótce dowiaduje się, że Alina wyjeżdża za granicę. Dziewczyna jednak przychodzi na ostatnie spotkanie w białej, „ślubnej” sukience. Nasyceni sobą zasypiają nad brzegiem rzeki. Budzi ich wycie syren alarmowych zwiastujących wybuch wojny.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Film nakręcono w Przemyślu, który imituje przedwojenne Wilno. Plenerami są obecna ul. Zamkowa oraz pl. Legionów. Scena nabożeństwa w cerkwi została nagrana w Siemiatyczach, w tamtejszej cerkwi prawosławnej. Film kręcono też w Drohiczynie[1] oraz w Lublinie, na ulicy Noworybnej[2]. Przemarsz 13 Pułku Ułanów Wileńskich zrealizowano w okolicy miejscowości Bogusławice, korzystając z koni z tamtejszego Stada Ogierów[3].

Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar. Oprócz tego w obrazie pojawiają się dwa polskie tangaTo ostatnia niedziela oraz Jesienne róże. Oba utwory mają aranżację stylizowaną na czasy przedwojenne, a wykonuje je Zbigniew Wodecki. W jednej ze scen, z udziałem Tadeusza Konwickiego, słychać także utwór zespołu TSA Heavy metal świat pochodzący z płyty Heavy Metal World (1984).

Grająca główną rolę Paulina Młynarska podczas kręcenia zdjęć miała 14 lat; twierdzi, że aby nagrać sceny erotyczne z jej udziałem, była odurzana środkami uspokajającymi i alkoholem. Odpowiedzialnością za to obarcza Wajdę[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miejsca w Polsce, gdzie kręcono popularne filmy. 1001miejsc [dostęp 2016-11-08]
  2. Turyści zajrzą w zakątki, w których kręcono filmy www.dziennikwshodni.pl [dostęp 2016-11-08]
  3. Kronika wypadków miłosnych. Wajda.pl. [dostęp 2018-05-22].
  4. Paulina Młynarska: zostałam wykorzystana przez człowieka, który stanowił gigantyczny autorytet. Miałam 14 lat, DEON.pl, 15 maja 2019 [dostęp 2019-05-17] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]