Kroniki (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kroniki
Crónicas
Gatunek

dramat
kryminalny
thriller
psychologiczny

Rok produkcji

2004

Data premiery

16 maja 2004

Kraj produkcji

Ekwador
Meksyk
Stany Zjednoczone
Hiszpania

Język

hiszpański

Czas trwania

108 min

Reżyseria

Sebastián Cordero

Scenariusz

Sebastián Cordero

Główne role

John Leguizamo
Leonor Watling
Damián Alcázar
José María Yazpik

Muzyka

Antonio Pinto

Zdjęcia

Enrique Chediak

Scenografia

Eugenio Caballero
Roberto Frisone

Kostiumy

Monica Ruiz-Ziegler

Montaż

Luis Carballar
Ivan Mora

Produkcja

Guillermo del Toro
Alfonso Cuarón
Isabel Dávalos
Bertha Navarro
Jorge Vergara

Wytwórnia

Cabezahueca
Tequila Gang
Esperanto Filmoj
Producciones Anhelo

Dystrybucja

Palm Pictures

Kroniki (hiszp. Crónicas) – ekwadorsko-meksykański film kryminalny z 2004 roku w reżyserii Sebastiána Cordero. Historia dziennikarza Manolo Bonilla, granego przez Johna Leguizamo, badającego sprawę porywacza i mordercy dzieci, wystąpili ponadto Leonor Watling i Damián Alcázar.

Obraz był oficjalnym kandydatem Ekwadoru do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, ale ostatecznie nie uzyskał nominacji.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w Ekwadorze. Reporter Don Manolo wyrusza na prowincję, by razem z ekipą filmową zrealizować materiał dotyczący szeregu bestialskich morderstw dokonywanych na dzieciach. Przypadkowo dziennikarze stają się świadkami wypadku, w którym ginie potrącony przez mieszkającego w miasteczku wędrownego sprzedawcę katechizmów chłopiec. Rodzice chłopca kilka dni wcześniej przeżyli tragedię śmierci drugiego syna, zabitego przez siejącego postrach w okolicy mordercę dzieci. Mieszkańcy miasteczka chcą dokonać linczu na kierowcy. Prym w samosądzie i bijatyce bierze ojciec przejechanego chłopca – Don Lucho. Interweniuje policja. Zarówno ojciec dwóch zabitych bliźniaków jak i sprzedawca katechizmów trafiają do aresztu.

Następnego dnia dziennikarze pojawiają się w więzieniu, by przeprowadzić wywiad z Cepedą, pobitym sprzedawcą katechizmów. Cepeda sygnalizuje dziennikarzowi, iż posiada informacje dotyczące mordercy dzieci, nazywanego Potworem z Babahoyo. By potwierdzić prawdziwość swojego wyznania, zdradza mu miejsce pochówku dziewięcioletniej dziewczynki, której ciała policja jeszcze nie odnalazła. Dziennikarz obiecuje pomoc w uwolnieniu Cepedy, jeśli ten udzieli mu więcej informacji o mordercy dzieci. Wieczorem dziennikarz razem ze swym kamerzystą odnajdują grób z ciałem dziewczynki.

W ciągu następnych dni dziennikarz przeprowadza wywiad z Cepedą, jego żoną, synem i sąsiadami – z osobami, które znają sprzedawcę osobiście. Manolo zaczyna podejrzewać, iż Potworem z Babahoyo jest przetrzymywany w więzieniu z całkiem innego powodu Cepeda.

W związku z nieprzewidzianymi okolicznościami materiał dotyczący Cepedy, który pokazuje go w dobrym świetle, zostaje pomimo interwencji Manolo wyemitowany. Cepeda wychodzi na wolność. Dziennikarzowi zostaje przedstawiona propozycja realizacji autorskiego programu interwencyjnego.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]