Krystyna Ratyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Krystyna Danuta Ratyńska – polska artystka baletu[1] i pedagog baletowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Krystyna Danuta Ratyńska, Londyn 1966 (zdjęcie z archiwum domowego)

Krystyna Danuta Ratyńska urodziła się w Warszawie. Zaraz po wojnie została przyjęta do bardzo wówczas popularnego zespołu pieśni i tańca Dzieci Warszawy[potrzebny przypis]. Po zdaniu państwowego egzaminu baletowego w 1955 roku została tancerką zespołową Polskiego Zespołu Tańca Eugeniusza Paplińskiego[1]. W latach 50. odbyła z zespołem wiele tournée po Polsce i w Europie. Występowała m.in. w Holandii, Belgii, Jugosławii, Czechosłowacji, NRD i Związku Radzieckim. Wystąpiła również w scenach tanecznych filmu muzycznego prod. NRD Student Żebrak (Der Bettelstudent – Mazurka der Liebe) wyprodukowanego w 1957 roku w wytwórni DEFA w Berlinie[2].

Po rozwiązaniu zespołu w 1961 roku, w 1962 roku została członkiem zespołu baletowego Operetki Warszawskiej[1]. W Operetce pracowała aż do roku 1980[1], awansując stopniowo do roli koryfejki i solistki. Występowała we wszystkich wystawianych przedstawieniach, w tym w niektórych po kilkaset razy: Miss Polonia, Panna Wodna, Student Żebrak, Krakowiacy i Górale, Czarujący Gulio, Ptasznik z Tyrolu, Wesoła Wdówka, Loża Królewska, Baron Cygański, Niedziela w Rzymie, Różowe balety, Bagatela, Tam-tam, Aniuta, Rozbójnicy, Kraina Uśmiechu, Miłość Szejka, Człowiek z La Manchy, Wieszczka Lalek, The Music Man, My chcemy tańczyć, Zemsta Nietoperza, Pan Pickwick, Zapraszamy na rewię, Trzej muszkieterowie, Sen nocy letniej, Rose-Marie, Popłoch wśród dziewcząt, Król walca, Wesele Kreczyńskiego, Skalmierzanki, Casanova w Warszawie, Bajka o skrzypcowej duszy, Księżniczka Czardasza i Perichola[3]. Występowała również w programach telewizyjnych[4][5][6] i kabaretowych.

Po zakończeniu kariery scenicznej zajmowała się choreografią w zespole artystycznym ZHP Mała Gawęda oraz współpracowała jako aktorka drugoplanowa z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Krystyna Ratyńska, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby). [dostęp 2021-04-21].
  2. Filmdetails: Mazurka der Liebe (1957) [online], www.defa-stiftung.de [dostęp 2021-05-18] (niem.).
  3. Operetka Warszawska, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (teatry i zespoły teatralne). [dostęp 2021-04-21].
  4. Wojna domowa - Odcinek 9 - Dzień matki. [dostęp 2021-05-03].
  5. TRZECI MAJA (1976) - Reż. Grzegorz Królikiewicz - YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 2021-05-03].
  6. Muzyka lekka łatwa i przyjemna - edycja z lata roku 1971. [dostęp 2021-05-19].