Krytonosek krzykliwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krytonosek krzykliwy
Scytalopus gettyae
Hosner, Robbins, Valqui & Peterson, 2013
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd tyrankowce
Rodzina krytonosowate
Rodzaj Scytalopus
Gatunek krytonosek krzykliwy

Krytonosek krzykliwy (Scytalopus gettyae) − gatunek małego ptaka z rodziny krytonosowatych. Odkryty został w 2008 roku i po raz pierwszy opisany w 2013 r. Występuje w Peru.

Etymologia nazwy naukowej

Nazwa gatunkowa gettyae upamiętnia Caroline Marie Getty, wnuczkę Jeana Paula Getty'ego; należała m.in. do National Fish and Wildlife Foundation.

Zasięg występowania

Krytonoski krzykliwe obserwowane były w wilgotnych górskich lasach w regionie Junín w Peru, na wysokości 2400-3200 m n.p.m. Na wschodnich zboczach Andów w tym rejonie występuje co najmniej sześć innych gatunków z rodzaju Scytalopus. S. gettyae obserwowany był jedynie w dorzeczu jednej rzeki. Mimo że przypuszczalnie zasiedla większy teren, możliwe, że jest to gatunek endemiczny dla centralnego Peru.

Morfologia

Zebrano cztery okazy tego gatunku, były to 3 dorosłe samce i jeden młody; nie jest znane upierzenie samicy. Upierzenie czarne, podobne do krytonoska czarniawego (Scytalopus latrans). Masa ciała wynosi od 18,8 a 20,9 g. Skrzydło mierzy 55-58,8 mm, skok 21,9-24 mm. Długość dzioba waha się między 5,9-6,6 mm, a ogona 37-40,9 mm.

Behawior

Zawołanie i pieśń składają się z serii nagłych, wzrastających dźwięków. Pozostałe aspekty zachowania nieznane.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]