Ksenia Romanowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ksenia Romanowa
Ilustracja
Rodzina Romanowowie
Data i miejsce urodzenia 6 kwietnia 1875
Petersburg
Data i miejsce śmierci 20 kwietnia 1960
Hampton Court
Ojciec Aleksander III Romanow
Matka Maria Fiodorowna
Dzieci

Irina
Andrzej
Fiodor
Nikita
Dymitr
Rościsław
Wasyl

Ksenia Aleksandrowna Romanowa, ros. Великая Княгиня Ксения Александровна (ur. 6 kwietnia 1875 w St. Petersburgu, zm. 20 kwietnia 1960, w Hampton Court w Anglii) – rosyjska wielka księżna, córka cara Aleksandra III i księżniczki duńskiej Dagmary (czyli carycy Marii Fiodorowny).

Ksenia została ochrzczona w dniu urodzin jej dziadka – 17 kwietnia 1875, w kaplicy Pałacu Zimowego, w sercu Petersburga. Jej rodzicami chrzestnymi byli: caryca Maria Aleksandrowna, król Chrystian IX Duński, wielki książę Władimir Aleksandrowicz, księżniczka Thyra Duńska (późniejsza księżna Cumberland).

Ksenia przyjaźniła się bardzo z wielką księżną Marią Gieorgiewną, urodzoną jako księżniczka grecka i duńska, żoną Jerzego Michajłowicza Romanowa. Ksenia i Maria poznały się podczas jednej z wizyt Kseni w Danii, u rodziny jej matki.

Małżeństwo i potomstwo[edytuj]

Ksenia Aleksandrowna

6 sierpnia 1894 Ksenia poślubiła swojego ukochanego od czasów dzieciństwa – wielkiego księcia Aleksandra Michajłowicza, zwanego Sandro (wnuka cara Mikołaja I). Para miała 7 dzieci, które nie nosiły tytułu wielkich książąt Rosji, tylko książąt Rosji (nie Ich Cesarskich Wysokości, tylko Ich wysokości):

Potomkowie synów Kseni byliby dzisiaj pretendentami do tronu Rosji, ale wszyscy synowie Kseni zawarli małżeństwa morganatyczne.

Po rewolucji Ksenia, podobnie jak jej matka i siostra, przeniosła się do Danii. Po pewnym czasie wielka księżna Ksenia porzuciła męża i przeprowadziła się do Londynu, gdzie zamieszkała w niewielkim pałacyku należącym do Korony Brytyjskiej, który nazwała Wilderness House.

Ciekawostki[edytuj]

Na balu kostiumowym w 1903 Ksenia wystąpiła w XVII-wiecznym kostiumie, który stał się inspiracją dla kostiumu królowej NabooPadme Amidali, jednej z bohaterek Gwiezdnych Wojen z roku 2002.