Książę Wellington (portret z warsztatu Goi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Książę Wellington
Ilustracja
Autor

warsztat Francisca Goi

Data powstania

ok. 1812

Medium

olej na płótnie

Wymiary

105,5 × 83,7 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

National Gallery of Art

Portret księcia Wellingtona w National Gallery w Londynie
Rysunek węglem, który znajdował się w posiadaniu generała Álavy

Książę Wellingtonobraz olejny dawniej przypisywany hiszpańskiemu malarzowi Franciscowi Goi, obecnie uznawany za dzieło nieznanego artysty z jego warsztatu. Należy do zbiorów Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie. Przedstawia Arthura Wellesleya, 1. księcia Wellingtona w trakcie jego służby w wojnie na Półwyspie Iberyjskim (1808–1814)[1].

Okoliczności powstania[edytuj | edytuj kod]

Brytyjski dowódca Arthur Wellesley, książę Wellington służył podczas wojny na Półwyspie Iberyjskim i odniósł liczne militarne sukcesy walcząc przeciwko Francuzom. W uznaniu jego zasług w lutym 1812 roku hiszpański rząd regencyjny w Kadyksie przyznał mu tytuł granda Hiszpanii i księcia Ciudad Rodrigo, miasta, które oblegał i wyzwolił z rąk francuskich. Kolejne zwycięstwo odniósł w bitwie pod Salamanką, otwierając sprzymierzonym wojskom drogę do Madrytu. Triumfalnie wkroczył do hiszpańskiej stolicy 12 sierpnia 1812 roku. Goya namalował wtedy dwa olejne portrety księcia – małe popiersie na mahoniowej desce i wielkoformatowy Portret księcia Wellingtona na koniu. Z tego okresu zachował się także naturalistyczny szkic sangwiną, będący jednocześnie studium psychologicznym postaci[2].

Portret księcia w kapeluszu z Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie powstał prawdopodobnie w tym samym okresie. Rysunek twarzy jest taki sam, jak na pozostałych portretach i szkicu Goi. Ścisłe naśladownictwo w stosunku do popiersia na desce i pewne defekty w wykonaniu sugerują, że obraz nie został namalowany przez Goyę, lecz artystę z jego warsztatu. Widoczne są różnice m.in. w ekspresji spojrzenia, plastyczności twarzy, oraz detal zdradzający kopistę: cień na policzku został błędnie zinterpretowany jako pukiel włosów lub bak. Farba jest rozłożona równomiernie, podczas gdy Goya w wersji z Londynu posługiwał się impastem. Możliwe, że model został okryty płaszczem dlatego, że Goya nie miał już dostępu do portretu z orderami, więc jego współpracownik nie mógł ich wiernie odtworzyć[3]. Według malarza Aureliana de Beruete portret był w posiadaniu generała Miguela de Álavy (1771–1843), bliskiego przyjaciela i towarzysza broni księcia Wellingtona. Możliwe, że był to prezent od Wellingtona dla Álavy, albo sam generał Álava zamówił portret swojego dowódcy u Goi[4]. Autor tego obrazu mógł także korzystać z rysunku czarnym węglem, który znajdował się w posiadaniu Álavy. Rysunek dawniej uznawany za autorski szkic Goi obecnie jest kwestionowany, znajduje się w zbiorach Kunsthalle w Hamburgu[3].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Wellington był mężczyzną średniego wzrostu, przysadzistym, o szerokich ramionach i mocnej klatce piersiowej[5]. Ze względu na silną wolę i upartość był nazywany Żelaznym Księciem. Jako generał wyróżniał się opanowaniem, roztropnością, wytrwałością i dyscypliną[6]. Został przedstawiony w półpostaci, okryty typowym hiszpańskim płaszczem w ciemnoniebieskim kolorze, spod którego widać prawą dłoń, żabot białej koszuli i czerwoną wstęgę orderu. Na głowie nosi szeroki bikorn z białymi piórami[4][7][8]. Wellington był znany z niekonwencjonalnego podejścia do munduru, na polu bitwy często nosił strój cywilny. Ubiór przedstawiony na obrazie odpowiada m.in. znanemu opisowi generała z bitwy pod Waterloo[3]. Tło jest neutralne, w odcieniach ziemistego niebieskiego[4].

W lewym dolnym rogu znajduje się łacińska inskrypcja A. W. Terror Gallorum (A|rthur. W|ellesley. Postrach Francuzów)[9].

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Obraz był prawdopodobnie własnością generała Miguela de Álavy, a następnie jego spadkobierców, m.in. Ricarda Alavy. W 1902 za pośrednictwem malarki Mary Cassatt kupił go amerykański kolekcjoner Henry Osborne Havemeyer. Jego córka Adaline Havemeyer przekazała obraz Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie w 1963 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Duke of Wellington. National Gallery of Art. [dostęp 2019-12-13]. (ang.).
  2. Goya: Los Retratos. Xavier Bray. Londres: Turner Libros, 2015, s. 172–173. ISBN 978-84-16354-84-9.
  3. a b c Jonathan Brown, Richard G. Mann: Spanish Paintings of the Fifteenth through Nineteenth Centuries. The Collections of the National Gallery of Art Systematic Catalogue. Washington, D.C.: National Gallery of Art, 1990, s. 37–40. ISBN 0-89468-149-4.
  4. a b c Aureliano de Beruete: Goya, pintor de retratos. Madrid: Madrid Blass y Cía., 1916, s. 122–123.
  5. Jeannine Baticle: Goya. ABC S.L., 2004, s. 300–301.
  6. Pedro Jesús Fernández: Quién es quién en la pintura de Goya. Madrid: Celeste Ediciones, 1996, s. 138–139. ISBN 84-8211-063-2.
  7. Dduque de Wellington. ArteHistoria. [dostęp 2019-12-15]. (hiszp. • ang.).
  8. Elizabeth du Gué Trapier: Goya and His Sitters: A Study of His Style as a Portraitist. New York: Hispanic Society of America, 1964, s. 38.
  9. José Camón Aznar: Fran. de Goya. T. III 1797–1812. Zaragoza: Caja de Ahorros de Zaragoza, Aragón y Rioja, 1980, s. 198. ISBN 84-500-4165-1.