National Gallery of Art

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie
National Gallery of Art
Ilustracja
Wschodni budynek galerii.
Państwo  Stany Zjednoczone
Dystrykt  Dystrykt Kolumbii
Miejscowość Waszyngton
Adres 4th and Constitution Avenue NW, Washington, DC 20565
Data założenia 1937
Zakres zbiorów dzieła sztuki od XIII w. do współczesności (malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne)
Położenie na mapie Dystryktu Kolumbii
Mapa konturowa Dystryktu Kolumbii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej znajduje się punkt z opisem „Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie”
Ziemia38°53′29,29″N 77°01′12,04″W/38,891469 -77,020011
Strona internetowa
National Gallery of Art

Narodowa Galeria Sztuki (ang. National Gallery of Art) – galeria sztuki założona w 1937 w Waszyngtonie przez Kongres Stanów Zjednoczonych w oparciu o zbiory sztuki Andrew Mellona.

Jej zbiory opierają się na dziełach przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów. Do najważniejszych artystów, których obrazy można tam znaleźć, należą: Albrecht Dürer, El Greco, Édouard Manet, Jan Vermeer.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysłodawcą tej galerii był amerykański kolekcjoner, Andrew Mellon, który od początku lat 20. zbierał dzieła, które mogłyby zasilić Narodową Galerię. Po jego śmierci temat ten podjął Kongres, który zatwierdził wystawienie budynku w stołecznym parku National Mall. Architektem, któremu powierzono przygotowanie projektu był popularny ówcześnie John Russell Pope. Zatwierdził go sam prezydent Franklin Delano Roosevelt. Projekt ten zachęcił do upubliczniania swoich kolekcji wielu innych mecenasów.

Drugi z budynków, wschodni, powstał w latach 70. XX wieku, zaprojektował go Ieoh Ming Pei. Został ukończony w 1978 roku, w ceremonii otwarcia uczestniczył Jimmy Carter. Znajduje się w nim ekspozycja sztuki współczesnej: obrazów, rzeźb i rysunków, a także centra badawcze i biura.

Ostatnią częścią inwestycji jest National Gallery of Art Sculpture Garden (Ogród Rzeźb), w którym znaleźć można należącą do muzeum kolekcję prac współczesnych rzeźbiarzy.

Galeria obrazów[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]