Kuc New Forest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Buckskin New Forest pony.JPG

Kuc New Forest (New Forest pony) jest jedną z najliczniejszych rodzimych brytyjskich ras, a przy tym najchętniej kupowaną ze względu na wszechstronność. Najlepsze z nowoczesnych "foresterów" pochodzą zazwyczaj z hodowli stadnej, chociaż wciąż jeszcze utrzymuje się stada żyjące w stanie półdzikim. Wysokość w kłębie około 142 cm.

Hodowla[edytuj | edytuj kod]

Ponies feeding straw new forest.jpg

Swoje mieszane pochodzenie new forest pony zawdzięcza dostępności (przez sieć dróg prowadzących do Winchesteru - niegdyś stolicy Anglii) - terenu, na którym pierwotnie występował. Już około 1208 roku zastosowano uszlachetniający dolew krwi kuca walijskiego (welsh pony). Około 1765 roku przez krótki okres używano w hodowli ogiera Marske, potomka jednego z najsłynniejszych koni wyścigowych wszech czasów - Eclipse. Następny wiek przyniósł dolew krwi ogierów arabskich i berberyjskich, wypożyczonych przez królową Wiktorię. Lord Cecil i Lord Lucas dołożyli jeszcze krwi highlanda, fella, dalesa, dartmoora, exmoora i welsha. Pomimo tak znacznego zmieszania krwi new forest pony jest typową rasą swojego środowiska.

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Jest to znakomity kuc wszechstronnie użytkowy. Wystarczająco wysoki dla dorosłych jeźdźców. Charakteryzuje się skośnie ustawioną łopatką i wydajną, niską akcją, szczególnie widoczną w galopie. Jest łatwy w utrzymaniu, łagodny i przyjacielski.