Kugelpanzer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kugelpanzer w Muzeum Czołgów w Kubince

Kugelpanzer (z niem. „kulisty czołg”) – niemiecki opancerzony wóz bojowy z okresu II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Znany jest tylko jeden egzemplarz tego pojazdu który obecnie znajduje się w Muzeum Czołgów w Kubince w części ekspozycji dotyczącej niemieckich wozów bojowych, figuruje pod numerem katalogowym 37. Pojazd pomalowany jest błyszczącą szarą farbą i pozbawiony jest wyposażenia wewnętrznego.

Historia pojazdu jest nieznana, ponieważ nie znaleziono żadnych dokumentów dotyczących tego pojazdu. Prawdopodobnie został wyprodukowany przez III Rzeszę w latach 30. XX wieku przez zakłady produkcyjne Krupp. Nie posiada on także żadnych konkretnych oznaczeń.

Pojazd został przekazany Japonii, a następnie został zdobyty przez Sowietów w roku 1945 (prawdopodobnie w Mandżurii). Grubość pancerza wynosi 5 mm, napędzany był przez 1-cylindrowy dwusuwowy silnik spalinowy.

Kugelpanzer Specyfikacja
Masa 1,8 t
Załoga 1
Długość ~1700 mm
Szerokość ~1500 mm
Typ silnika jedno-cylindrowy dwusuwowy, o mocy 25 KM
Prędkość 8 km/h

Pojazd posiada dwa duże koła napędowe umieszczone po bokach pojazdu. Do sterowania oraz stabilizowania pojazdu służyło małe koło umieszczone z tyłu. Kugelpanzer posiadał radio, natomiast nie miał zainstalowanego uzbrojenia. Kierowca podróżował w środku na siodełku zbliżonym do motocyklowego[1].

Ponieważ nie zachowały się żadne relacje o użyciu tego pojazdu, jego przeznaczenie pozostaje nieznane. Popularne teorie skłaniają się do tego, że mógł to być: lekki pojazd rozpoznawczy, mobilny punkt obserwacyjny, pojazd, którego celem było kierowanie ogniem artyleryjskim bądź też pojazd pomocniczy do kładzenia kabli[2]. Teoretycznie możliwe było również użycie karabinu maszynowego, który mógł być umiejscowiony w otworze poniżej wizjera kierowcy. Pojazd mógł być zaprojektowany jako wóz wsparcia piechoty.

Modele[edytuj | edytuj kod]

W 2008 pojawił się na rynku model niemieckiego lekkiego samochodu rozpoznania, oznaczonego jako Kugelpanzer w skali 1/35 i 1/72. Producentem jest czeska firma Attack Hobby Kits[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sebastien Roblin, Nazi Germany's 'Star Wars' Tank Was a Total Disaster, The National Interest, 11 grudnia 2017 [dostęp 2019-09-20] (ang.).
  2. Kugelpanzer – Most mysterious and weirdest tank of WWII, Argunners, 1 sierpnia 2015 [dostęp 2019-09-20] (ang.).
  3. Kugelpanzer - Attack Hobby Kits w skali 1/35 i 1/72
  4. Attack Hobby Kits Kugelpanzer. [dostęp 2011-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-05)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Dale Arndt Jr., Strange Vehicles of Pre-War Germany & the Third Reich (1928-1945) 2006, IRP Publication