Kur cejloński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kur cejloński
Gallus lafayettii[1]
Lesson, 1831
Samiec
Samiec
Samica
Samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd grzebiące
Rodzina kurowate
Rodzaj Gallus
Gatunek kur cejloński
Synonimy
  • Gallus lafayetii Lesson, 1831[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania
Gallus lafayettii

Kur cejloński (Gallus lafayettii) – gatunek ptaka z rodziny kurowatych (Phasianidae). Występuje endemicznie na Cejlonie w Azji. Nazywany również cejlońskim kurem dżungli. Drugi człon łacińskiej nazwy pochodzi od Marie Joseph de La Fayette.[4] Na Sri Lance jest ptakiem narodowym.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Wyraźny dymorfizm płciowy. Kogut większy, od długości ciała 66–73 cm, kolorowy. Pióra ciała od żółtych po czerwone, ogon i brzuch czarny z purpurowym połyskiem. Młode koguty wybarwiają się w pełni w drugim roku życia. Kura dużo mniejsza, o długości ciała 35 cm.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Jeden z czterech gatunków ptaków z rodzaju Gallus. Pozostałe trzy to: kur bankiwa (G. gallus), kur siwy (G. sonneratii), i kur zielony (G. varius). Kur cejloński jest najbliżej spokrewniony z kurem siwym[5], chociaż samiec przypomina najbardziej kura bankiwa, pod względem fizycznym. Samica kura cejlońskiego jest natomiast bardzo podobna do samic z gatunku kur zielony. Podobnie jak kur zielony, ptak ten należy do gatunków wyspowych, które wyewoluowały obok wyizolowanych, polujących na nie drapieżników i konkurujących z nimi o pokarm gatunków. Unikalne, złożone zachowania obronne i strategie w poszukiwaniu pożywienia wynikają z długiej historii ewolucji kurów cejlońskich.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Samica składa od 2 do 9 jaj, które wysiaduje 20-21 dni. Młode opuszczają gniazdo po jednej nocy (zagniazdowniki). Samica sama opiekuje się pisklętami.

Zachowanie i pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Kury cejlońskie przebywają zazwyczaj na ziemi, czasem wspinają się na drzewa (zaobserwowano lęgi na wysokości 3-4 metrów w gniazdach ptaków drapieżnych). Większość czasu zbierają nasiona, owoce i drobne bezkręgowce. Sporadycznie żywią się gadami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gallus lafayettii, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Gallus lafayetii, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 2013-11-02]
  3. Gallus lafayetii [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2013-11-02] (ang.).
  4. Grouw, Hein van, Dekkers, Wim & Rookmaaker, Kees (2017). On Temminck’s tailless Ceylon Junglefowl, and how Darwin denied their existence. Bulletin of the British Ornithologists’ Club (London), 137 (4), 261-271. https://doi.org/10.25226/bboc.v137i4.2017.a3
  5. International Chicken Polymorphism Map Consortium Wong GK. A genetic variation map for chicken with 2.8 million single-nucleotide polymorphisms. „Nature”. 432, s. 717–722, 2004. DOI: 10.1038/nature03156. PMID: 15592405. PMCID: PMC2263125. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]