Kusu nilowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kusu nilowy
Arvicanthis niloticus[1]
(Desmarest, 1822)[1]
albo (É. Geoffroy, 1803)[2][3]
Kusu nilowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Rodzina myszowate
Rodzaj Arvicanthis
Gatunek kusu nilowy
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Kusu nilowy (Arvicanthis niloticus) – gatunek ssaka z rodziny myszowatych. Tradycyjnie uważa się, że występuje w Dolinie Nilu i większości saharyjskiej części Afryki, ale brak jest dokładniejszych badań, więc obszar występowania może być dużo mniejszy.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała wynosi 10-20 cm, masa ciała 50-180 g, samce nieco większe od samic. Pokryty krótkimi włosami ogon ma długość ok. 10 cm. Głowa jest okrągła, z dużymi oczami i krótkim pyskiem. Sierść przybiera kolor od brązowego po żółty.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Żyje w grupach na terenach porośniętych krzewami i drzewami. Samce przemieszczają się pomiędzy grupami, samice całe życie spędzają w jednym stadzie. Żyją w norach, na głębokości ok. 20 cm pod ziemią. Charakterystyczne dla nich jest tworzenie "dróg" w trawie – specjalnych ścieżek, które zwierzęta utrzymują w czystości, sprzątając z nich resztki roślin. Żywią się głownie roślinnością, choć czasami zjadają bezkręgowce.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Zwierzęta rozmnażają się przez cały rok. Samica po ok. 25 dniach ciąży rodzi 4-12 młodych (zwykle 5). Samice mogą podczas karmienia zajść w ciążę, co oznacza, że są zdolne wychować jeden miot co miesiąc. Młode są karmione mlekiem przez ok. 3 tygodnie, osiągają dojrzałość płciową w wieku 4-5 miesięcy. Zwierzęta te w niewoli żyją średnio 2 lata, nie wiadomo, ile wynosi średnia długość życia na wolności, ale prawdopodobnie nie dożywają roku.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Arvicanthis niloticus w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. 2,0 2,1 Arvicanthis niloticus. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.)
  3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Arvicanthis niloticus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 23 lutego 2010]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Arvicanthis niloticus (ang.). Animal Diversity Web. [dostęp 16 lutego 2010].