Kwallŭk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kwallŭk (관륵), imię japońskie Kanroku (jap. 観勒 Kanroku?)koreański mnich buddyjski z Baekje, jeden z wielu koreańskich misjonarzy w Japonii, żył na przełomie VI/VII w.

Oprócz tego, że był mnichem buddyjskim, był także mistrzem astrologii, okultyzmu i geografii. W 602 r. przybył do Japonii z tekstami związanymi z buddyzmem, astrologią, okultyzmem i geografią. Wybrał trzech z czterech japońskich uczonych i nauczał ich. Byli to: Tamafuro (no Fobito), Ōtomonosuguri (no Kōsō) i Tamashiro (no omi no Hinamitate). Cieszył się poparciem cesarzowej Suiko (pan. 593–628 i przebywał w klasztorze Gankō, gdzie wokół niego skupiła się grupa wybranych 34 mnichów[1].

Kwallŭk był mnichem związanym z naukami szkoły Trzech Traktatów (jap. Sanron-shū; chiń. sanlun; madhjamika), jednak ze względu na ówczesną sytuację w Japonii nie mógł nauczać jej doktryny. Mimo tego w 624 r. otrzymał tytuł "sōjō" ("biskupa").

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Red. Lewis R. Lancaster, C.S. Yu. Introduction of Buddhism to Korea. Str. 153

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Red. Lewis R. Lancaster i C.S. Yu. Introduction of Buddhism in Korea. New Cultural Patterns. Asian Humanities Press. (bmw) 1989 ISBN 0-895-81888-4
  • Chung Byung-jo. History of Korean Buddhism. Jimoondang. Seul, 2007 ISBN 978-89-88095-24-9