Lęg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lęg (jaja) szpaka w gnieździe
Lęg (pisklęta) świergotka nowozelandzkiego (Anthus novaeseelandiae)
Lęg (jaja) żółwia morskiego w piasku

Lęg, ląg – w znaczeniu ogólnym: wylęganie się, wyklucie się, czyli wydobycie się zwierząt z jaj. W zoologii mianem lęg określane są wszystkie jaja danego zwierzęcia wysiadywane jednocześnie, a w ornitologii również wszystkie pisklęta pochodzące z jednego zniesienia, wychowywane przez jednych rodziców lub jeden cykl rozrodczy obejmujący okres od budowy gniazda po uzyskanie samodzielności przez pisklęta. W tym ostatnim znaczeniu termin lęg może być użyty w odniesieniu do pary ptaków lub do całego gatunku.

W czasie jednego roku niektóre gatunki ptaków mogą przystąpić do więcej niż jednego lęgu. Zdarza się to zwłaszcza, gdy poprzedni zostanie zniszczony. Liczba jaj w lęgu zależy między innymi od gatunku, np. sikora bogatka może ich złożyć nawet 18[1]. Przed przystąpieniem do lęgu ptaki odbywają tzw. toki. Cały okres od rozpoczęcia toków po wyklucie pisklęcia określany jest terminem sezon lęgowy.

Dziuplakom można ułatwić złożenie i wysiadywanie jaj wieszając budki lęgowe, należy jednak pamiętać o odpowiedniej i bezpiecznej budowie. Niektóre ptaki nieświadome niebezpieczeństwa zakładają gniazda na słupach wysokiego napięcia, słupkach ogrodzeniowych, a kawka czasami zakłada gniazdo w kominie. Jednak dla ptaków skutki takiego położenia gniazda mogą być tragiczne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dariusz Graszka-Petrykowski, Ptaki w twoim ogrodzie, Warszawa: Klub dla Ciebie - Bauer-Weltbild Media, 2008, ISBN 978-83-7404-813-2, OCLC 749883458.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]